Asystent Google zbiera nagrania głosowe sytuacji w tle. Jak to sprawdzić i zablokować?

Często użytkownicy nie są świadomi dostępności fragmentów kilkusekundowych, które mogą być odsłuchane. Jak to sprawdzić i zablokować?

Google zbiera nagrania głosowe sytuacji w tle - jak to sprawdzić i zablokować?
Google zbiera nagrania głosowe sytuacji w tle - jak to sprawdzić i zablokować?

Jakiś czas temu szeroko informowano o praktyce Google (Asystent Google) polegającej na rejestrowaniu nie tylko tego, co mówisz po wywołaniu asystenta Google lub korzystając z funkcji sterowania głosem. Jednak nadal istnieje niska świadomość wśród użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy, że firma ta zbiera również nagrania różnych sytuacji, które mają miejsce w tle. Co więcej, często użytkownicy nie są świadomi dostępności fragmentów kilkusekundowych, które mogą być odsłuchane.

Widzimy, że jest potrzeba zrozumienia tego zagadnienia oraz dowiedzenia się, jak można to sprawdzić i ewentualnie wyłączyć, aby zachować kontrolę nad swoją prywatnością i danymi osobowymi.

Asystent Google – jak działa nasłuchiwanie i nagrywanie w smartfonach z Androidem?

System Android oferuje różne funkcje nasłuchiwania, które pozwalają na wygodne korzystanie z urządzeń. Oto bliższy przegląd tych funkcji:

1. Rozpoznawanie głosowe: Smartfony z Androidem czekają na hasło “Hej Google” lub “Google”, aby włączyć asystenta głosowego. To umożliwia szybkie i wygodne wyszukiwanie informacji bez konieczności wpisywania zapytań. Głosowy asystent może odpowiadać na pytania, uruchamiać aplikacje, ustalać przypomnienia i wiele innych.

2. Rozpoznawanie muzyki: Ta funkcja pozwala na identyfikację piosenek, które słyszysz wokół siebie. Jeśli jesteś w sklepie czy kawiarni i usłyszysz utwór, którego nie znasz, wystarczy uruchomić funkcję rozpoznawania muzyki, a telefon poda ci tytuł i wykonawcę.

3. Rozpoznawanie mowy w wyszukiwarkach: W urządzeniach obsługujących mikrofon i usługi Google, możesz użyć funkcji rozpoznawania mowy, aby wprowadzić zapytania do wyszukiwarek. To ułatwia szybkie szukanie informacji w Internecie.

Jak chronić swoją prywatność?

Chociaż te funkcje są przydatne, możesz je dostosować do swoich preferencji w celu zwiększenia ochrony swojej prywatności:

  • Wyłącz rozpoznawanie głosowe, jeśli nie chcesz, aby smartfon reagował na konkretne słowa kluczowe.
  • Ogranicz dostęp do lokalizacji, jeśli nie chcesz, aby aplikacje śledziły twoje położenie.
  • Regularnie sprawdzaj, co Google nagrywa i usuwaj zbędne nagrania.
  • Wejdź na stronę https://myactivity.google.com/activitycontrols?settings=app – tutaj wybierając konkretną usługę możesz zarządzać uprawnieniami. Wchodząc w usługę asystenta google, możesz sprawdzić jakie nagrania zostały zarejestrowane. Wystarczy, że w odpowiedni miejscu znajdziesz ikonę przedstawiającą mikrofon. Kliknij na nią i zobaczysz szczegóły tego elementu.
Google szczegoly elementu nagranie Asystent Google • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Dzięki tym prostym krokom możesz cieszyć się wygodą funkcji nasłuchiwania, jednocześnie zachowując kontrolę nad swoją prywatnością.

Dlaczego Google rejestruje dźwięk z naszego otoczenia?

Google rejestruje te nagrania z kilku powodów, co choć może budzić kontrowersje i niepokój, to firma zapewnia, że dba o bezpieczeństwo tych danych. Po pierwsze, zbieranie tych nagrań pomaga poprawić jakość obsługi głosowych asystentów i usług, ucząc się zrozumienia różnych akcentów, języków i sposobów komunikacji. W efekcie użytkownicy mogą korzystać z bardziej zaawansowanych i efektywnych narzędzi. Po drugie, te nagrania mają również zastosowanie w celach badawczych i analizy danych, co pozwala Google lepiej dostosować swoje produkty do potrzeb użytkowników. Firmy coraz częściej wykorzystują dane do personalizacji usług, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników. Google stara się przekonać, że dba o odpowiednie środki ochrony tych danych, aby zapewnić użytkownikom spokój i pewność, że ich prywatność jest respektowana.