itweek_w

Szturm na “Wrota Mazowsza”. Atak ransomware na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego! [Aktualizacja]

Informację o możliwym ataku ransomware na EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) w województwie mazowieckim jako pierwszy podał serwis Sekurak. Jak informują twórcy portalu na swoim kanale Twitter, prawdopodobnie zaszyfrowaniu uległa część infrastruktury EZD.
Atak ransomware na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, itweek.pl
Atak ransomware na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, itweek.pl

Informację o możliwym ataku ransomware na EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) w województwie mazowieckim jako pierwszy podał serwis Sekurak. Jak informują twórcy portalu na swoim kanale Twitter, prawdopodobnie zaszyfrowaniu uległa część infrastruktury EZD.

[Aktualizacja 07.12.2022, 10:06]:

Otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania od Marty Milewskiej, Rzecznika Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie:

itweek.pl: Jaki jest status incydentu? Czy wiemy jaka grupa może stać za tym atakiem?
Marta Milewska: Została ograniczona możliwość eskalacji incydentu. Prowadzone są działania mające na celu przywrócenie dostępności serwisów i usług. Ataku dokonała grupa Play Ransomware.

itweek.pl: Jakie elementy infrastruktury zostały zaatakowane?
MM: Systemy EZD oraz AD – nie są to systemy EZD PUW i EZD RP. Jest to natomiast system przygotowan dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

itweek.pl: Czy atak ma wpływ na bieżące funkcjonowanie instytucji?
MM: Nie ma to żadnego wpływu na funkcjonowanie samego urzędu, ale ma wpływ na funkcjonowanie niektórych jednostek samorządu terytorialnego, które korzystały z systemu EZD.

[Aktualizacja 06.12.2022, 09:26]:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zaktualizował komunikat ws. Incydentu cyberbezpieczeństwa:

Na chwilę obecną nie potwierdzono pozyskania danych osobowych przez osoby nieuprawnione, jednak zidentyfikowano możliwe konsekwencje naruszenia takie jak m.in.:

  • nieterminowe załatwienie spraw przez UMWM,
  • chwilowy brak dostępności niektórych usług oferowanych przez UMWM,
  • chwilowe utrudnienie w kontakcie z pracownikami UMWM, ograniczone jedynie do formy tradycyjnej (papierowej) lub telefonicznej.

Trwają działania mające na celu ustalenie pozostałych okoliczności zdarzenia.

UMWM realizuje ponadto czynności mające na celu odzyskanie danych z istniejących kopii zapasowych oraz zapewnia, że podejmie niezbędne działania, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Danych Osobowych pod adresem korespondencyjnym: Inspektor Ochrony Danych Osobowych UMWM, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa.

Komunikat Departamentu Organizacji, UMWM

[Aktualizacja, 05.12.2022, 20:00]:

Komunikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, itweek.pl
Komunikat ze strony mazovia.plOceń ten artykuł:
Szturm na “Wrota Mazowsza”. Atak ransomware na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego! [Aktualizacja] Informację o możliwym ataku ransomware na EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) w województwie mazowieckim jako pierwszy podał serwis Sekurak. Jak informują twórcy portalu na swoim kanale Twitter, prawdopodobnie zaszyfrowaniu uległa część infrastruktury EZD.
5 1 5 1

Your page rank:

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama:
Reklama:

Polecamy