Belgia kwestionuje Apple iPhone 12 po zatrzymaniu sprzedaży we Francji z powodu promieniowania

Decyzja Francji o wstrzymaniu sprzedaży iPhone'a 12 do czasu rozwiązania problemów z promieniowaniem wykrytych w dwóch testach w tym tygodniu podniosła możliwość wprowadzenia podobnych zakazów w innych krajach europejskich.

Belgia kwestionuje iPhone'a 12 Apple po zatrzymaniu sprzedaży we Francji z powodu promieniowania, itweek.pl
Belgia kwestionuje iPhone'a 12 Apple po zatrzymaniu sprzedaży we Francji z powodu promieniowania, itweek.pl

Belgijski minister ds. gospodarki cyfrowej wyraził zamiar zwrócenia się do regulatora telekomunikacyjnego o przeanalizowanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanymi z iPhone 12 firmy Apple, po tym jak Francja zarządziła zatrzymanie sprzedaży, powołując się na przekroczenie dopuszczalnych norm ekspozycji na promieniowanie.

“Moim obowiązkiem jest zapewnić, że wszyscy obywatele są bezpieczni” – powiedział Mathieu Michel, sekretarz stanu ds. digitalizacji, w oświadczeniu przesłanym agencji Reuters w czwartek.

Apple oświadczyło w środę, że iPhone 12, wprowadzony na rynek w 2020 roku, uzyskał certyfikację od wielu międzynarodowych organizacji potwierdzającą jego zgodność z globalnymi normami dotyczącymi promieniowania. Firma twierdziła również, że dostarczyła wiele wyników badań zarówno od Apple, jak i od laboratoriów zewnętrznych, potwierdzających zgodność telefonu z normami ustanowionymi przez francuską agencję. Apple obecnie kwestionuje wyniki tej agencji.

Decyzja Francji o wstrzymaniu sprzedaży iPhone’a 12 do czasu rozwiązania problemów z promieniowaniem wykrytych w dwóch testach w tym tygodniu podniosła możliwość wprowadzenia podobnych zakazów w innych krajach europejskich.

Niemiecki regulator sieci BNetzA wyraził możliwość wszczęcia podobnych postępowań i jest w bliskim kontakcie z francuskimi władzami. Holenderski organ ds. cyfrowego nadzoru również oświadczył, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie i planuje poprosić amerykańską firmę o wyjaśnienia.

Michel oświadczył: “Szybko skontaktowałem się z IBPT-BIPT (regulatorem), aby poprosić o analizę potencjalnego zagrożenia związanego z produktem”, dodając, że poprosił również regulator o przegląd wszystkich smartfonów Apple oraz urządzeń innych producentów w późniejszym terminie.

Przez ostatnie dwie dekady przeprowadzono wiele badań mających ocenić ryzyko zdrowotne wynikające z korzystania z telefonów komórkowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z korzystania z telefonów komórkowych.