No Fluff Jobs podsumował 3. kwartał na rynku pracy w IT – według twórców portalu przy umowach o pracę wśród najpopularniejszych kategorii pozostaje Backend. Mediana górnych i dolnych zarobków poszybowała o blisko 20 proc. do góry. Jednocześnie coraz więcej pracodawców proponuje specjalistom wynagrodzenie przekraczające 20 tys. złotych!
Można odnieść wrażenie, że kryzys nie dotyka branży IT. Według szacunków Komisji Europejskiej w Europie brakuje ponad 600 tys. programistów, z czego tylko w Polsce ponad 50 tysięcy! Specjaliści mogą liczyć na wyższe zarobki, pomimo spekulacji o tym, że branża IT zaczyna puchnąć od wysokich stawek. Wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy rodzi za sobą chęć przebranżowienia. IT to nietypowy obszar, który nie reaguje na zmiany rynkowe w taki sam sposób, jak inne branże – tłumaczą eksperci.
Koniec wysokich zarobków w IT?
Nic bardziej mylnego! Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w 3. kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) zdecydowanie poszybowały w górę. W przypadku umów B2B wynagrodzenia wynoszą od 17 do 23,5 tys. złotych netto, co daje wzrost dolnych widełek o 20 proc., a górnych o 18 proc. W przypadku UoP mediany wynoszą od 17 proc. (dolne widełki) do 19 proc. (górne widełki).
Walka o kandydatów(-ki) IT jest nadal bardzo zacięta – ma to odzwierciedlenie w rosnących zarobkach w sektorze tech. Mediany górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zaliczyły prawie 20 proc. wzrost zarówno w przypadku B2B, jak i umowy o pracę. Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji królują: AI, DevOps i Big Data, ale coraz więcej kategorii może liczyć na zarobki przekraczające 20 tys. złotych
Tomasz Wija, Chief Growth Officer w No Fluff Jobs
Backend, Frontend, Fullstack – kto jest poszukiwany?
Eksperci portalu No Fluff Jobs przeanalizowali popularność poszczególnych kategorii jakie pojawiają się w ogłoszeniach. Jak się okazało, na pierwszym miejscu znajduje się Backend (27 proc.), Frontend (11 proc.) i Fullstack (10 proc.). Testing tuż za podium (9 proc.).
Specjaliści odpowiedzialni za Backend mogą liczyć na zarobki w widełkach od 17 do 25 tys. złotych (+VAT) przy B2B i od 13 do 20 tys. zł brutto przy UoP. Frontendowcy mogą liczyć do 24 tys. złotych przy B2B i do 18 tys. złotych przy umowie o pracę.
Co ciekawe, zaobserwowano również, że z każdym kwartałem pojawia się coraz więcej specjalizacji, które przebijają próg zarobków na poziomie 20 tys., wynagrodzenie na tym poziomie przy umowach B2B mogą otrzymać specjaliści w obszarach: Backend, Business Analysis, Business Intelligence, Embedded, Frontend, Fullstack, Gaming, Mobile, Product Management, Project Management, Security, Testing. Natomiast specjalizacje, które przekroczyły górną medianę widełek 20 tys. przy UoP to: Fullstack, Gaming, Product Management, Project Management.
No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT
No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90 944 oferty pracy, odwiedziło go 2 900 000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30 000 000 odsłon.
Zostaw komentarz