Brakuje ponad 50 tys. pracowników w branży IT! No Fluff Jobs podsumowuje 3. kwartał

No Fluff Jobs podsumował 3. kwartał, itweek.pl
No Fluff Jobs podsumował 3. kwartał, itweek.pl

No Fluff Jobs podsumował 3. kwartał na rynku pracy w IT – według twórców portalu przy umowach o pracę wśród najpopularniejszych kategorii pozostaje Backend. Mediana górnych i dolnych zarobków poszybowała o blisko 20 proc. do góry. Jednocześnie coraz więcej pracodawców proponuje specjalistom wynagrodzenie przekraczające 20 tys. złotych!

Można odnieść wrażenie, że kryzys nie dotyka branży IT. Według szacunków Komisji Europejskiej w Europie brakuje ponad 600 tys. programistów, z czego tylko w Polsce ponad 50 tysięcy! Specjaliści mogą liczyć na wyższe zarobki, pomimo spekulacji o tym, że branża IT zaczyna puchnąć od wysokich stawek. Wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy rodzi za sobą chęć przebranżowienia. IT to nietypowy obszar, który nie reaguje na zmiany rynkowe w taki sam sposób, jak inne branże – tłumaczą eksperci.

Koniec wysokich zarobków w IT?

Nic bardziej mylnego! Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w 3. kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) zdecydowanie poszybowały w górę. W przypadku umów B2B wynagrodzenia wynoszą od 17 do 23,5 tys. złotych netto, co daje wzrost dolnych widełek o 20 proc., a górnych o 18 proc. W przypadku UoP mediany wynoszą od 17 proc. (dolne widełki) do 19 proc. (górne widełki).

Walka o kandydatów(-ki) IT jest nadal bardzo zacięta – ma to odzwierciedlenie w rosnących zarobkach w sektorze tech. Mediany górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zaliczyły prawie 20 proc. wzrost zarówno w przypadku B2B, jak i umowy o pracę. Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji królują: AI, DevOps i Big Data, ale coraz więcej kategorii może liczyć na zarobki przekraczające 20 tys. złotych

Tomasz Wija, Chief Growth Officer w No Fluff Jobs

Backend, Frontend, Fullstack – kto jest poszukiwany?

Eksperci portalu No Fluff Jobs przeanalizowali popularność poszczególnych kategorii jakie pojawiają się w ogłoszeniach. Jak się okazało, na pierwszym miejscu znajduje się Backend (27 proc.), Frontend (11 proc.) i Fullstack (10 proc.). Testing tuż za podium (9 proc.).

Specjaliści odpowiedzialni za Backend mogą liczyć na zarobki w widełkach od 17 do 25 tys. złotych (+VAT) przy B2B i od 13 do 20 tys. zł brutto przy UoP. Frontendowcy mogą liczyć do 24 tys. złotych przy B2B i do 18 tys. złotych przy umowie o pracę.

Co ciekawe, zaobserwowano również, że z każdym kwartałem pojawia się coraz więcej specjalizacji, które przebijają próg zarobków na poziomie 20 tys., wynagrodzenie na tym poziomie przy umowach B2B mogą otrzymać specjaliści w obszarach: Backend, Business Analysis, Business Intelligence, Embedded, Frontend, Fullstack, Gaming, Mobile, Product Management, Project Management, Security, Testing. Natomiast specjalizacje, które przekroczyły górną medianę widełek 20 tys. przy UoP to: Fullstack, Gaming, Product Management, Project Management.

No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT

No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90 944 oferty pracy, odwiedziło go 2 900 000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30 000 000 odsłon.