itweek_w

Podsumowanie 2022 roku. Jakie wyzwania stoją przed branżą IT w 2023 roku?

Gdybyśmy mogli jednym słowem określić 2022 rok dla branży IT to jakie byłoby to słowo? Nieprzewidywalny, gwałtowny, wymagający? A może innowacyjny, globalny, rosnący, dynamiczny? Jedno jest pewne - rok 2022 dla branży IT był to niewątpliwie czas niesamowitych wyzwań.
Branża IT w 2022 roku. Podsumowanie itweek
Branża IT w 2022 roku. Podsumowanie itweek

Eksperci branży IT podsumowują 2022 rok

Wojciech Szajnar
Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Kristina Chirkova
QA Department Lead,
Evolution Engineering

Michał Kierul
prezes zarządu

SoftBlue S.A.

Tomasz Bujok
CEO No Fluff Jobs
 

Cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i nowe regulacje dla sektora IT - Wojciech Szajnar podsumowuje 2022 rok

Bez wątpienia rok 2022 w branży IT był pełen wyzwań, szczególnie w związku z wojną w Ukrainie. W mojej ocenie jednak trzy słowa, które najlepiej opisują ten rok w IT, to cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i regulacjeWybuch wojny w Ukrainie pokazał jak ważne jest budowanie odporności na zagrożenia w cyberprzestrzeni rozumiane jako z jednej strony bezpieczeństwo systemów czy danych, a z drugiej jako zdolność nas wszystkich do weryfikacji informacji znajdowanych w Internecie, w kontekście tzw. Fake News. Potrzeba ochrony naszych danych i systemów, choć istniała zawsze, teraz jest szczególnie ważna, dlatego, jako Centrum Projektów Polska Cyfrowa, kładziemy duży nacisk na edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa zarówno obywateli, jak i instytucji, a inwestycja w cyberbezpieczeństwo będzie miała bardzo ważne miejsce w naszych nowych aktywnościach w Krajowym Programie Odbudowy czy programie Fundusze Europejskie na rzecz Rozwoju Cyfrowego. 

Wojciech Szajnar zwraca również uwagę na problemy tzw. Big Techów. Wycieki informacji, skandale związane z manipulowaniem danymi i informacjami, masowe zwolnienia – to tylko niektóre z elementów, które zaufanie użytkowników zamieniło w obawy. Wszystkie te elementy są zależne od kondycji gospodarki. Jej ostatnie turbulencje miały bezpośrednie przełożenie na branżę IT. 

Sztuczna Inteligencja - coraz większa powszechność rozwiązań

Niemal wszyscy nasi rozmówcy wskazują, że sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej powszechna.

Nie trzeba daleko szukać przykładów – ogromna popularność DALLE-E, inteligentnego oprogramowania, które generuje obrazy na podstawie wpisanego tekstu czy Chat GPT, który pozwala (na podstawie zbiorów danych) odpowiadać na zapytania w naturalny, niemal ludzki sposób – kontynuuje Wojciech Szajnar.

Trzy najważniejsze wyzwania IT w 2023 roku

Wojciech Szajnar zwraca uwagę na trzy ważne kwestie związane z wyzwaniami:

 Jednym z większych wyzwań będzie na pewno próba odnalezienia się w nowej sytuacji gospodarczej i społecznej – gospodarki na całym świecie ucierpiały najpierw z powodu pandemii COVID-19, później z powodu wybuchu wojny w Ukrainie czy gwałtownych zmian cen surowców energetycznych. Wyzwania gospodarcze będą dotyczyć nas wszystkich, a branża IT nie pozostanie w próżni i jej kondycja będzie zależna od kondycji całej gospodarki. 

Kolejne wyzwanie to niedobór pracowników w obszarze ICT:

W tegorocznej edycji rankingu DESI (indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, w roku 2022 Polska plasuje się na 24. miejscu wśród 27 państw członkowskich UE. W naszym kraju wciąż brakuje zarówno specjalistów, jak i absolwentów kierunków w dziedzinie ICT, w obu tych obszarach nadal plasujemy się poniżej średniej UE. Niedobór ten wynika z ogromnego zapotrzebowania na wysokiej klasy kompetencje cyfrowe. Jak wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, brakuje nam aż 147 tys. Specjalistów IT, aby ich udział wśród wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jak średnio w Unii Europejskiej. Faktyczny deficyt specjalistów szacowany jest na 25 tys.

Trzecim wyzwaniem według Dyrektora CPPC jest rozdysponowanie środków, które mają popłynąć z KPO:

Przed dużym wyzwaniem stoimy również my, jako CPPC – W ramach realizacji projektów z nowych perspektyw, przeprowadzane będą duże zamówienia publiczne w takie jak dosprzętowienia szkół, uczniów i nauczycieli, które będzie realizowane, między innymi, w KPO. Do Polski popłyną miliardy euro na kontynuowanie cyfrowej transformacji kraju. Środki unijne zainwestujemy między innymi w poprawę cyberbezpieczeństwa, zwiększenie dostępności do ultraszybkiego internetu, rozwój e-usług publicznych czy kompetencje cyfrowe społeczeństwa. W roku 2023 postawimy na uproszczone i zautomatyzowane procedury pozyskiwania środków i realizacji projektów dzięki czemu, mam nadzieję, pozytywne efekty naszych inwestycji będzie można odczuć jak najszybciej – podsumowuje Wojciech Szajnar

Dynamika geopolityczna, rynek kryptowalut i Elon Musk - 2022 rok w branży IT - podsumowuje Kristina Chirkova

Największym wydarzeniem z jakim walczą niemal wszystkie branże jest utrzymujący się kryzys gospodarczy. Kiedy wybuchła pandemia mogliśmy obserwować pierwsze trudności, jak chociażby brak odpowiednich komponentów, które są fizyczną podstawą naszego rynku. Natomiast z początkiem 2022 roku wraz z wybuchem wojny na Ukrainie sytuacja się pogorszyła.
Wciąż obserwujemy zwolnienia w największych globalnych firmach technologicznych, a to nie napawa optymizmem – tłumaczy Kristina Chirkova.

Gigantyczne trzęsienie na rynku kryptowalut ma również wpływ na niepokoje i niepewność tego sektora. Kristina Cirkova zwraca uwagę, na to, że tuż po upadku LUNY i czerwcowym załamaniu firmy inwestycyjnej 3AC, kolejnym w kolejce może być Genesis: 

Jeśli tak się stanie, najprawdopodobniej odnotowujemy znaczny spadek Bitcoina, a to może oznaczać po prostu krach – przewiduje Kristina Chirkova.

Kolejnym znaczącym wydarzeniem w branży IT w 2022 roku był tzw. “hiring freeze”. Podobnie jak Wojciech Szajnar, Kristina Chirkova zwraca uwagę na problemy tzw. BigTechów:

Ledwo zaczęliśmy stawać na nogach po pandemii, a na Ukrainie wybuchła wojna, która cały czas ma wpływ na niemal wszystkie gospodarki na świecie. W związku z utrzymującym się kryzysem w Stanach i Wielkiej Brytanii mogliśmy zaobserwować tak zwane zjawisko Hiring Freeze, które polega na zamrażaniu nowych rekrutacji, a w skrajnym przypadku nawet masowym zwalnianiu. I rzeczywiście media w ostatnich miesiącach donosiły, że największe firmy technologiczne takie jak Meeta, Twitter, czy Uber zwalniały. Co ważne, ta fala w jakimś stopniu ominęła Polskę. Nasza firma jest dobrym przykładem potwierdzającym tę tezę – cały czas mimo kryzysu mamy wiele otwartych rekrutacji i cały czas pojawiają się nowe, czy to na stanowiska ekspertów Scali, czy też JavaScriptu i nie tylko. Poza tym organizujemy również cykliczne bezpłatne bootcampy, po których najzdolniejszym uczestnikom oferujemy pracę – dodaje Kristina Chirkova.

 

Jakie trzy najważniejsze wyzwania czekają branżę IT w 2023 roku?

Kristina Chirkova zwraca uwagę na ryzykowny, ale efektywny w dłuższej perspektywie czasu krok:
Labor Hoarding. Jest to nic innego jak “gromadzenie” pracowników “na trudne czasy”. Jak wspomniałam wcześniej w 2022 roku mamy do czynienia ze zjawiskiem Hiring Freeze. Na ten moment nie widzimy tego efektu w Polsce, niemniej bez względu na to, co przyniosą najbliższe miesiące, jestem przekonana, że nie jest to dobra taktyka. W Evolution zdecydowanie stawiamy na Labor Hoarding. Zjawisko to w przeciwieństwie do zamrażania rekrutacji, czy też zwalniania pracowników, polega na gromadzeniu zasobów ludzkich w trudniejszych czasach. Uważam, że w okresie, gdy mamy problem z doświadczonymi pracownikami to najlepsza strategia, jaką można przyjąć w czasach kryzysu. Myślę, że będzie to jeden z trendów w IT w 2023 roku – wyjaśnia Kristina Chirkova

 

Kolejnym wyzwaniem 2023 roku dla branży IT jest praca zdalna. Po przyzwyczajeniach po pandemicznych ta forma pracy pozostała na dobre w naszej rzeczywistości i ma niemały wpływ na branżę IT. Globalny rynek pracy otworzył się na najlepszych specjalistów. Z jednej strony jest to szansa dla pracowników, którzy mogą podejmować się zatrudnienia w firmach z całego świata, podnosząc swoje kwalifikacje i wynagrodzenie, z drugiej natomiast można zaobserwować “ucieczkę” specjalistów z rodzimego rynku.

 

Niedobór pracowników branży IT – to kolejny, powtarzany już przez wielu ekspertów problem i wyzwanie 2023 roku. Co prawda możemy zaobserwować wzrost zainteresowania stanowiskami powiązanymi z IT, oraz chęć przebranżowienia się – jednak jak zauważa:
Zanim na rynku pojawią się doświadczeni pracownicy minie jeszcze trochę czasu. W Evolution również widzimy ten problem, dlatego, jak już wcześniej wspomniałam, cyklicznie organizujemy bootcampy, po których zatrudniamy najzdolniejszych uczestników, którzy potem mogą liczyć na wsparcie doświadczonych mentorów i rozwój w ramach struktury naszej firmy. 

Sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe i ograniczenia w dostępie do pracowników IT. Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue S.A. typuje wyzwania 2023 roku

Rok 2022 był wymagający dla branży IT. Michał Kierul, prezes zarzadu SoftBlue S.A zwraca uwagę na trzy wydarzenia, które najmocniej wpłynęły na IT. Są to z pewnością wojna w Ukrainie, otwarcie globalnych rynków i rozwój rynku IoT. Wyszczególnione elementy, które miały decydujący wpływ na IT według Michała Kierula, dowodzą temu, że branża jak nigdy wcześniej stanęła przed obliczem nie tyle kryzysu co wyzwaniom stawianym sytuacji makroekonomicznej. Rozwój technologiczny, powiązany z dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników IT stwarza wyzwania z jakimi przyjdzie nam się spotkać w 2023 roku.

Sztuczna inteligencja i ulepszenia w technologii chmury

Niemal za każdym razem, kiedy pytamy naszych rozmówców o to, jakie wyzwania czekają branżę IT w 2023 roku – niemal zawsze padają słowa “sztuczna inteligencja”. To najczęściej powtarzające się stwierdzenie tuż po “kryzysie geopolitycznym i gospodarczym”.  Według wielu znawców tematu, w 2023 roku AI przekroczy wszelkie granice. AI będzie wykorzystywane do wykonywania różnych czynności, od prostych do skomplikowanych, takich jak analiza danych i tworzenie sztucznej inteligencji o wyższych poziomach wyobraźni. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii rośnie również zagrożenie. Podatność rozwiązań sztucznej inteligencji na ataki ze strony cyberprzestępców, częstsze wycieki danych – to tylko niektóre z wyzwań z obszaru bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Michał Kierul wskazuje również na rozwiązania chmurowe i ich ulepszenia jako jedno z głównych wyzwań w nadchodzącym roku. Dlaczego “chmura” jest tak ważna? Tego typu rozwiązania umożliwiają firmom skalowanie ich infrastruktury w zależności od potrzeb. Jednak dostawcy usług chmurowych oferują nie tylko skalowalność, ale także możliwość szybkiego dostępu do nowych technologii, takich jak chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych. Rozwiązania chmurowe są również ważne dla rozwoju rynku usług IT z powodu ich elastyczności. Dzięki elastycznym usługom chmurowym firmy mogą dostosowywać swoje oprogramowanie i infrastrukturę w zależności od wymagań klientów.

2022 to rok nieprzewidywalny i wymagający dla branży IT. Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs podsumowuje mijający rok w branży IT

Tomasz Bujok wyraźnie wskazuje na tzw. Hiring Freeze / Firing spree i podaje te zagadnienia jako pierwsze z trzech, które najmocniej wpłynęły na branżę IT w 2022:
Obserwowaliśmy, jak po kolei wielcy tech gracze najpierw wciskali rekrutacyjną pauzę, a później masowo zwalniali pracowników(-czki): Apple, Meta, Microsoft, Twitter, Amazon. Czy grozi nam koniec technologicznego eldorado? Zdecydowanie nie. Według danych Unii Europejskiej liczba osób zatrudnionych w branży IT wzrośnie z aktualnych 9 mln do 20 mln na koniec 2030 roku – obecna sytuacja to krótkotrwała turbulencja na rynku. Potwierdzają to wzrosty liczby ofert pracy w branży IT. W I połowie 2022 roku na portalu No Fluff Jobs odnotowaliśmy wzrost liczby ofert o 96,55% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Co nie zmienia faktu, że w najbliższych miesiącach musimy bacznie obserwować sytuację na rynku.

Kolejnym elementem, na który zwraca uwagę Tomasz Bujok, to stagflacja:

To nic innego jak wysoka inflacja i znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w połączeniu ze wspomnianym wcześniej Hiring freeze i sytuacją polityczną (wojna w Ukrainie) sprawiły, że firmy (nie tylko technologiczne) musiały zacząć szukać oszczędności i optymalizować swoje procesy, żeby zadbać o cash-flow, a w następnej kolejności utrzymać aktualną kadrę i pozyskać nowe talenty.  

Trzecim, najważniejszym z punktu widzenia wpływu na branżę IT wydarzeniem jest obowiązek ujawniania wynagrodzeń przez pracodawców. Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem negocjacji z rządami państw członkowskich w sprawie wprowadzenia nowej dyrektywy.
Dla nas to świetna informacja, bo od 8 lat działania No Fluff Jobs (gdzie 100% ofert posiada widełki płacowe) walczymy o to, by zmienić standardy rekrutacji i uczynić z rynku pracy IT (i nie tylko) miejsce transparentne, oparte na relacji partnerskiej. Naszą petycję o transparentność płac w ofertach pracy podpisało już ponad 13 tysięcy osób – podsumowuje Tomasz Bujok.

Niedobór talentów, praca zdalna i sztuczna inteligencja. Kierunek branży IT w 2023 roku

Tomasz Bujok zwraca uwagę, na to, że rynek IT pomimo okrojonych budżetów, wciąż będzie potrzebować wsparcia ekspertów IT. Niedobór talentów to jedno z głównych wyzwań 2023 roku według szefa No Fluff Jobs:
Firmom poszukującym pracowników przyjdzie zrewidować dotychczasowe działania i postawić się na miejscu wymagających oraz bardzo świadomych kandydatów(-ek). W No Fluff Jobs zachęcamy do budowania candidate experience od samego początku, czyli już na etapie publikowania oferty pracy, w której obowiązkowo powinny znaleźć się widełki wynagrodzeń, informacje o projekcie, stacku technologicznym, wartościach firmy i poszczególnych etapach rekrutacji – tłumaczy Tomasz Bujok

Praca zdalna, to kolejny element wyzwań stawianych branży IT w 2023:
Według raportu NFJ „Praca zdalna i hybrydowa w IT” aż 96% specjalistów i specjalistek IT deklaruje, że chce pracować zdalnie lub hybrydowo, a 60% respondentów(-ek) badania twierdzi, że zacznie się rozglądać za nowym pracodawcą, jeśli nie będzie mogło pracować zdalnie! Możliwość pracy zdalnej przestała być benefitem, a stała się podstawową częścią ogłoszenia o pracę, a organizacje, które chcą pozyskać i utrzymać wartościowe talenty IT, powinny przygotować się na pracę w zespołach rozproszonych. Z drugiej strony rosnąca presja na firmy związana z sytuacją ekonomiczną, może nieco odwrócić ten trend. Najbardziej odważne raporty prognozują całkowity powrót do biur w niektórych branżach w ciągu następnych 12-24 miesięcy, choć wydaje się, że taki los nie spotka branży IT, ale aktualnie trudno wyrokować.

Jaki będzie 2023 rok dla branży IT?

Wypowiedzi ekspertów branży IT ewidentnie wskazują na kilka kluczowych wyzwań w nadchodzącym roku. Postępująca cyfryzacja przedsiębiorstw, inicjatywy biznesowe, adaptacja nowych technologii, niedobór pracowników sektora IT i cyberbezpieczeństwo. Te obszary powinny być szczególnie wzięte pod uwagę podczas planowania strategii biznesowych. Popyt na usługi IT nadal będzie rosnąć. Jednak “uciekający” z polskiego rynku specjaliści IT mogą stanowić ogromny problem w sprostaniu oczekiwań klientów wielu firm świadczących usługi. Stabilność mogą zatem zapewnić nie tylko rozbudowane kampanie skupiające się na pozyskiwaniu pracowników, czy budowa “kultury pracowniczej” w organizacjach. Rynek wymaga zasilenia w osoby, które są szybko i jednocześnie dobrze wyszkolone. Jak zauważają nasi rozmówcy to nie jedyne wyzwanie jakie czeka branżę IT. Pogłębiający się konflikt na arenie geopolitycznej i rozwój technologii związanej ze sztuczną inteligencją będą sprawiać, że podatność na cyberataki może drastycznie wzrosnąć. Końcówka 2022 roku przyniosła już kilka spektakularnych ataków, przez co setki tysięcy użytkowników popularnych aplikacji i serwisów internetowych zostało narażonych na przejęcie wrażliwych danych osobowych przez cyberprzestępców.

Branża IT w 2022 roku. Podsumowanie itweek

Oceń ten artykuł:
Podsumowanie 2022 roku. Jakie wyzwania stoją przed branżą IT w 2023 roku? Gdybyśmy mogli jednym słowem określić 2022 rok dla branży IT to jakie byłoby to słowo? Nieprzewidywalny, gwałtowny, wymagający? A może innowacyjny, globalny, rosnący, dynamiczny? Jedno jest pewne - rok 2022 dla branży IT był to niewątpliwie czas niesamowitych wyzwań.
2.83 1 5 6

Your page rank:

Udostępnij ten artykuł:
Reklama:
Reklama:

Polecamy