Branża IT – jak rozpocząć karierę? Praca w IT bez doświadczenia.

Branża IT, jak zacząć karierę w IT?
Branża IT, jak zacząć karierę w IT?

Znalezienie pracy w branży IT bez doświadczenia wydaje się niemożliwe. Jednak wbrew wielu głosom, jeżeli nigdy wcześniej nie pracowałeś w IT, ale jesteś zdeterminowany i szybko się uczysz, masz duże szanse na znalezienie zatrudnienia i rozpoczęcie kariery w IT. Istotną kwestią jest to, że branża IT to nie tylko programiści. Nie musisz być zatem ekspertem programowania, aby pracodawcy docenili Cię jako dobrego kandydata do pracy w IT.

Branża IT to nie tylko programiści. Jakie stanowiska IT bez programowania?

Rozwój świata cyfrowego dyktuje zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów IT z różnych dziedzin. Praca w branży IT to nie tylko programowanie. Nie musisz zatem znać języków takich jak Java, Python, C++, C#, PHP itd. Wiele firm poszukuje również testerów aplikacji, projektantów, analityków, administratorów IT oraz stanowisk pokrewnych.

IT Project Manager – łącznik pomiędzy klientem, a różnymi osobami w firmie. Zarobki – nawet do 20 000 zł

IT Project Manager to jedno z tych stanowisk, które nie wymaga znajomości budowania zawiłych struktur kodu. Osoba na tym stanowisku łączy zespoły deweloperskie z klientami, jednocześnie pilnując realizacji celów biznesowych. Jednak podstawowa wiedza z zakresu programowania, a właściwie procesów programowania i tworzenia aplikacji jest mile widziana w wielu ogłoszeniach o pracę. Zarobki na jakie może liczyć IT Project Manager zaczynają się od około 7 000 zł brutto do nawet 20 000 zł brutto.

IT Product Manager – połączenie managera projektu z marketingiem IT. Zarobki – nawet ponad 10 000 zł

Product Manager łączy cechy project managera ze specjalistą marketingu. Osoba na tym stanowisku jest ściśle powiązana z działem IT (uczestniczy w cyklu rozwoju produktu IT) i project managerem. Product manager opracowuje i realizuje strategię zgodnie z celami organizacji wykorzystując selektywnie dobrane kanały zarówno komunikacji jak i biznesowe. Zarobki na tym stanowisku oscylują w granicach od 6 000 zł brutto do nawet ponad 10 00 zł brutto miesięcznie.

UX/UI Designer – masz zmysł analizy otoczenia, aktualnych trendów designerskich i potrafisz te cechy przelać na oprogramowanie projektowe? To stanowisko dla Ciebie! Zarobki – nawet ponad 10 000 zł

Kolejne stanowisko, które nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej to UX/UI Designer. W dobie bardzo dużej konkurencji na rynku nowych technologii, przebicie się z nowym produktem IT wymaga wdrożenia przemyślanego interfejsu, który nie tylko będzie przyjazny użytkownikom, ale również użyteczny. Tym właśnie zajmuje się UX/UI Designer. UX (z ang. User Experience), UI (z ang. User Interface) – czyli doświadczenie użytkownika, który korzysta z produktu IT, a mówiąc precyzyjnie to zbiór cech, które sprawiają, że odbiorca np. aplikacji, już po pierwszym uruchomieniu “zaprzyjaźnią się” z produktem, a jego poruszanie się w cyfrowym utworze jest intuicyjne i przyjazne. Zarobki na tym stanowisku zależą od poziomu doświadczenia i umiejętności, a ich wysokość wynosi od 6 000 zł brutto do nawet 15 000 zł brutto miesięcznie.

Wsparcie techniczne (IT Support) – rozwiązuj problemy, pomagaj przy wdrożeniach i wspieraj klientów. Zarobki do 8 000 zł

Znajomość języków programowania na tym stanowisku będą niewątpliwym atutem, jednak nie jest to konieczne. Specjalista ds. wsparcia technicznego to stanowisko dla osób, które cenią sobie kontakt bezpośredni z klientem lub członkami organizacji. Zapotrzebowanie na specjalistów wsparcia technicznego cały czas rośnie. To już nie tylko praca jako typowy operator helpdesk. Wsparcie techniczne IT przeprowadza procesy wdrożeniowe, szkolenia oraz jest pierwszą linią sugerującą klientowi np. potrzebę rozwoju produktu. Zarobki na tym stanowisku są proporcjonalne do wielkości organizacji, doświadczenia i wiedzy. Specjalista ds. wsparcia technicznego może zarobić od 3 500 zł brutto miesięcznie do nawet 8 000 zł brutto miesięcznie.

Rekruter, headhunter, specjalista ds. HR – spróbuj przekonać do swojej organizacji najlepszych specjalistów. Zarobki do 10 000 zł.

Dlaczego masz przekonywać potencjalnych kandydatów do swojej organizacji, a nie selekcjonować nadesłane CV? Branża IT to bardzo specyficzna dziedzina. Popyt na specjalistów jest bardzo duży, ale niestety podaż jest znikoma. Firmy IT prześcigają się w benefitach dla programistów i innych pracowników IT. To nie lada wyzwanie wyróżnić się na tle setek, jak nie tysięcy firm z branży IT. Jeżeli posiadasz zdolność szybkiego nawiązywania kontaktów i jednocześnie potrafisz dostrzec zbiór niezbędnych na dane stanowisko cech i umiejętności, kariera jako rekruter IT jest dla Ciebie. Zarobki oscylują w przedziale od 5 000 zł brutto miesięcznie do nawet 10 000 zł brutto miesięcznie.

Rynek pracy w branży IT. Gdzie szukać pracy?

Ofert pracy na stanowiska powiązane z IT jest całe mnóstwo. Wiele firm wprost prezentuje wynagrodzenia jakie na danych stanowiskach można uzyskać. Co ciekawe pandemia COVID-19 zmieniła podejście do realizacji zadań na niektórych stanowiskach. Wiele z organizacji poszukujących specjalistów oferuje pracę zdalną i hybrydową. Gdzie szukać pracy w IT? W sieci dostępnych jest wiele portali publikujących oferty pracy w tej branży. Jednym z najbardziej popularnych jest portal Pracuj.pl. Jednak poszukując wymarzonej oferty pracy warto również wziąć pod uwagę takie serwisy jak:

Chcesz się przebranżowić do IT? Zacznij od kursów i szkoleń IT online – kariera IT

Jeżeli planujesz przebranżowić się na IT to z pewnością zależy Ci na czasie. Predyspozycje do szybkiego uczenia się, zdolność analitycznego myślenia i zainteresowanie branżą nowych technologii z pewnością będą niezbędne do tego aby rozpocząć karierę na jednym z setek stanowisk IT. W Internecie dostępnych jest wiele cenionych kursów i szkoleń, które dają dużą możliwość rozwoju i poszerzenia swojej wiedzy. Nabyte umiejętności pozwolą Ci nie tylko zgłębić się w tajniki świata IT, ale również będą przydatne podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj, że jeżeli w Twoim CV brakuje doświadczenia na stanowiskach powiązanych z IT, musisz nadrobić znajomością aspektów stanowiska, na które aplikujesz podczas etapów procesów rekrutacyjnych.

Praca w IT to wysokie zarobki

Branża IT w ostatnim czasie odnotowuje wysoki wzrost zatrudnienia. Jest to spowodowane tym, że świadomość cyfrowa z każdym dniem rośnie. Zarówno małe organizacje jak i wielotysięczne korporacje, każdego dnia decydują się na kolejne kroki związane z tzw. transformacją cyfrową. Tego typu zachowania powodują wysoką podaż na specjalistów IT – nie tylko programistów. Jakie korzyści płyną za wejściem do branży IT? Praca w IT to z pewnością wysokie zarobki. Najlepsi specjaliści zarabiają nawet powyżej 30 000 zł “na rękę” miesięcznie! Kolejnym atutem jest dostępność. Ofert pracy szczególnie dla programistów z każdym dniem przybywa, a rekruterzy prześcigają się w benefitach – to właśnie programiści są jedną z najlepiej opłacalnych grup. Podczas podejmowania decyzji w związku z przebranżowieniem się, warto wziąć zatem pod uwagę naukę programowania.