C++ developer – jak przygotować się do rekrutacji?

Na samym początku warto zastanowić się na tym, jakie perspektywy zawodowe czekają na programistów C++. Bez wątpienia, developerzy programujący w tym języku mają szerokie pole manewru w wielu gałęziach IT.

C++ developer – jak przygotować się do rekrutacji?
C++ developer – jak przygotować się do rekrutacji?

Programiści C++ odgrywają główną rolę w procesach tworzenia aplikacji. Ofert pracy na to stanowisko nie brakuje, jednak kluczem do sukcesu jest umiejętne zaprezentowanie siebie i swoich umiejętności podczas rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdźmy!

Możliwości zawodowe developerów C++

Na samym początku warto zastanowić się na tym, jakie perspektywy zawodowe czekają na programistów C++. Bez wątpienia, developerzy programujący w tym języku mają szerokie pole manewru w wielu gałęziach IT. Zatrudnienie można znaleźć w sektorze gier komputerowych, wiele atrakcyjnych propozycji od pracodawców pochodzi także z sektora finansowego. Znajomość C++ jest niezbędna w przypadku tworzenia systemów transakcyjnych, algorytmów czy analizy danych finansowych. Oprócz tego język ten zapewnia kontrolę nad sprzętem, zatem programiści mogą znaleźć zatrudnienie też w wielu innych dziedzinach, na przykład w medycynie, mechanice, czy robotyce. Doświadczeni developerzy mają szansę ubiegać się o wyższe stanowiska, na przykład o pracę kierownika projektu.

W jaki sposób przygotować się do rekrutacji?

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko C++ developera wygląda podobnie jak rozmowa na inne stanowiska w branży informatycznej. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy interesuje Cię praca IT w Jeleniej Górze czy w Warszawie – musisz przygotować się na szczegółowe pytania dotyczące języka C++ oraz Twoich doświadczeń z nim. Zatem przeanalizuj dokładnie swoją ścieżkę zawodową, przypomnij sobie konkretne stanowiska, na których pracowałeś z językiem C++. Może okazać się, że w trakcie rozmowy rekruter przedstawi Ci kod i poprosi o wyjaśnienie jego wyniku. Warto przećwiczyć to przed rozmową. Dzięki temu nabierzesz większej pewności siebie i będziesz zwracać większą uwagę na detale. Przeoczenie któregoś z elementów kodu może skutkować błędną odpowiedzią, a na rozmowie kwalifikacyjnej lepiej tego uniknąć.

Jakich pytań spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Poniżej przedstawiamy kilka zapytań, które bardzo często pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych, na stanowisko C++ developera:

  1. Czym różni się C++ od C?

C++ jest językiem obiektowym, a C imperatywnym. Co więcej, w C++ obsługiwane jest przeładowanie operatorów i funkcji, a w C nie. Poza tym, w C++ istnieje możliwość definiowania funkcji wewnątrz struktur natomiast w C tej opcji nie ma.

  1. Co to jest destruktor?

Destruktor to specjalna funkcja składowa klasy, wywoływana automatycznie podczas usuwania obiektu. Głównym zadaniem destruktora jest zwalnianie zasobów, które zostały użyte przez obiekt.

  1. Czym różni się struktura od klasy?

Struktura w języku C++ ma domyślnie publiczny dostęp do składowych, natomiast w klasie dostęp jest domyślnie prywatny. Oprócz tego klasa to bardziej elastyczne narzędzie, które może zawierać funkcje składowe i definiować różne metody oraz zachowania.

Przygotuj portfolio

Ważnym elementem przygotowań do rekrutacji na stanowisko C++ developera jest czytelne i zaktualizowane portfolio. Możesz umieścić w nim projekty z poprzednich miejsc zatrudnienia, a także te, które, realizowałeś w wolnym czasie. Istotne jest to, by wybrać różnorodne prace, pokazujące różne aspekty Twoich umiejętności programistycznych, między innymi: tworzenie algorytmów, zarządzanie pamięcią, obsługa plików, interakcja z bazami danych itp.

Podsumowanie

Pamiętaj zatem, że praca z C++ daje wiele możliwości zawodowych w różnych sektorach branży IT. Jednak zanim kariera się rozpocznie, to należy się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, tylko wtedy uda Ci się osiągnąć sukces.