Cyberbezpieczeństwo — czym jest i jak o nie zadbać w firmie, jak i w przestrzeni prywatnej? Zobacz, co zrobić, by zabezpieczyć się przed atakami w 2023 roku.

cyberbezpieczeństwo, itweek.pl
cyberbezpieczeństwo, itweek.pl

Cyberbezpieczeństwo, jest tematem złożonym i nie wszystkie jego aspekty dotyczą w ten sam sposób osób prywatnych, czy firm. Warto jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci oraz z czym wiąże się termin cyberbezpieczeństwa, by choć w minimalnym stopniu chronić swoją prywatność. Przeczytaj, co się z tym wiąże i co możesz zrobić, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa swoich urządzeń i danych.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Jak wspomnieliśmy wyżej, cyberbezpieczeństwo, to termin dość złożony. Najprościej określić to zjawisko jako zespół zachowań i czynności, a także zabezpieczeń informatycznych, które mają na celu ochronę danych osobowych, plików i informacji przepływających w otoczeniu sieciowym.

To także odporność systemów informacyjnych na działania szkodliwego oprogramowania, a także wypływem poufnych informacji, na przykład wewnątrz przedsiębiorstwa, informacji bankowych, czy płatniczych i danych medycznych.

Wyzwania w cyberbezpieczeństwie

Cyberbezpieczeństwo jest obecnie jednym z najważniejszych i chętnie podejmowanych przez adeptów informatyki kierunkiem. Na rynku komercyjnym można także wykupić odpowiednie szkolenia i kursy cyberbezpieczeństwo, które wdrażają kursanta i przygotowują go do pracy związanej z atakami cyfrowymi, bezpieczeństwem danych.

Kurs przygotowuje teoretycznie i praktycznie w zakresie systemów informacyjnych na działania naruszające bezpieczeństwo we wielu dziedzinach takich, jak na przykład:

  • złośliwe oprogramowanie;
  • integralność procesów zabezpieczających;
  • bezpieczeństwo informacji;
  • bezpieczeństwo systemów;
  • antywirus — rozbudowana wiedza w zakresie działań chroniących przed zagrożeniami;
  • bezpieczeństwo w zakresie systemów teleinformatycznych;
  • zabezpieczenie systemów informatycznych;
  • w zakresie bezpieczeństwa sieci;
  • odzyskiwanie danych po awarii systemu;
  • czyszczenie serw
  • i wiele innych

Kiedy warto zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Zastanawiasz się, kiedy warto zabezpieczyć swoje urządzenia informatyczne przed potencjalnym atakiem? A czy wiesz, że większość osób nie przywiązuje uwagi do zabezpieczeń i pozostawia ochronę swoich danych przypadkowi?

Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy warto, a kiedy nie trzeba martwić się potencjalnym atakiem, dlatego nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nawet jeśli korzystasz z urządzenia, które nie przechowuje Twoich danych (netbook, telefon), to nawet kontakty z listy w telefonie mogą stać się użytecznym łupem, ponieważ numery telefonu zostaną sprzedane na czarnym rynku agencjom handlującym danymi.

W sytuacji, kiedy Twój laptop zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, może on stać się maszyną zombie, która wykorzystana będzie do ataku na inne urządzenia w obrębie Twojej sieci lub poza nią. Tak więc nawet jeśli bezpośrednio nie doświadczysz uszczerbku, zostaniesz wykorzystany do ataków na innych. Czy warto zadbać o cyberbezpieczeństwo? Jak najbardziej tak.

Czym jest cyberatak?

Cyberatak to ważne zagadnienie w obrębie cyberbezpieczeństwa. To właśnie cyberataki są rzeczywistym powodem problemów w obrębie cyberprzestrzeni. Warto zatem znać podstawowe definicje poszczególnych działań, by przynajmniej w podstawowym zakresie umieć rozpoznać moment, w którym narażony będziesz na ich szkodliwe działanie.

Pośród dziwnych linków, infekcji telefonu poprzez social media, czy podejrzanych plików PDF przychodzących na skrzynkę poczty elektronicznej, warto też postawić na możliwość dostępu do informacji i zapoznać się z podstawowymi formami ataków cybernetycznych.

Rodzaje cyberataków

Poniżej zapoznasz się z listą podstawowych cyberataków, na które każdego dnia jesteśmy narażeni, będąc online.

Malware

Jest to taki rodzaj infekcji urządzenia multimedialnego, który bez wiedzy właściciela infekuje inne urządzenia.

Phishing

Nazwa ta pochodzi od słów “hasło” i “łowić” i oznacza próbę przechwycenia informacji finansowych, jak i osobistych, a w tym hasła i inne prywatne dane.

DDoS

Pamiętasz ataki Anonymous na strony rządowe i inne instytucje? To właśnie ten rodzaj ataku potrafi sparaliżować strony i portale internetowe, a wszystko przez zmasowaną ilość wysyłanych zapytań pod dany adres.

SQL Injection

To działanie jest najczęściej wykorzystywanym atakiem na strony internetowe i polega na wstawieniu złośliwego kodu do kodu strony, czy aplikacji, poprzez lukę w jej zabezpieczeniach. Już wiesz, dlaczego tak ważna jest systematyczna aktualizacja oprogramowania?

Brute Force

Jeśli w Twojej firmie kładzie się duży nacisk na rodzaj hasła oraz systematyczną jego zmianę, to wszystko przez eliminację możliwości potencjalnego ataku typ Bruce Force. Ten rodzaj ataku cybernetycznego polega na próbie odgadnięcia hasła celem dostania się do aplikacji, czy serwera.

Hakerzy przy pomocy specjalistycznego skryptu testują ciąg znaków, aż dostosują właściwy, by móc zalogować się do panelu. Po wejściu do środka następuje zmiana hasła i przejęcie serwisu. W najlepszych okolicznościach otrzymasz propozycję wykupienia dostępu do strony, czy systemu.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa — co to jest?

Krajowy system dotyczący bezpieczeństwa w świecie cyfrowym na terenie Polski, to ustawa z dnia 5 lipca 2018 r, w której opisane są obowiązki różnych podmiotów względem celu, dokumentacji, wdrożeń, dyrektyw, a także mnogość innych przepisów, będących regulacją obowiązków i zachowań w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa.

Rola systemu cyberbezpieczeństwa, a bezpieczeństwo w sieci

Rolą wyżej wymienionego systemu jest zapobieganie nadużyciom cyfrowym, a także wdrożenie dyrektyw parlamentu europejskiego i rady w tym samym zakresie.

W ustawie opisano także podstawowe procedury, które wdrożone zostają podczas sytuacji kryzysowych. Znajdują się w niej także wytyczne dla sklepów www, stron i serwisów internetowych.

Jakie rezultaty daje dobra ochrona cyberprzestrzeni?

Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się choćby na minimalną ochronę swojej przestrzeni online, zwiększasz nie tylko swój komfort obecności w sieci (brak szpiegujących reklam), ale i możliwość kradzieży danych.

Zwracając uwagę na dziwne maile, smsy, linki, czy wiadomości prywatne w social mediach, instalując skrypt chroniący przed tym szkodliwym, zapewniasz sobie ochronę w czasie rzeczywistym.

Jak działa program antywirusowy?

Program antywirusowy, to mały kombajn na wiele różnych ataków hakerskich. Co prawda jest wielu specjalistów, którzy potrafią ominąć tego typu zabezpieczenia, ale masz praktycznie 98% pewności, że antywirus uchroni Cię przed automatycznym atakiem, który zdarzyć się może nawet po przypadkowym kliknięciu reklamy.

Jeśli nie instalowałeś do tej pory tego typu aplikacji, to najlepszej pomyśl, czy znasz godną zaufania osobę lub instytucję, która może dla Ciebie to zrobić. To znaczy, zainstalować skrypt, zeskanować komputer, a później dostosować skrypt do Twojego urządzenia i trybu pracy.

Powszechne i sprawdzone programy antywirusowe

Przedstawiamy kilka najbardziej znanych programów, które cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. No cóż, one po prostu są dobre:

Na rynku znajdziesz o wiele więcej aplikacji, które specjalizuje się w usuwaniu różnych typów ataków. Wystarczy, że wpiszesz do wyszukiwarki hasło: oprogramowanie przeciw wirusom i spyware.

Co to jest firewall?

Warto też wspomnieć, że poza funkcją ochrony plików w czasie rzeczywistym, antywirus powinien mieć także dobry firewall.

Jak działa firewall?

Firewall odbija niejako niepożądane działanie agresywnej aplikacji, zanim wejdzie w reakcję z Twoim urządzeniem. Część firewalli w korporacjach uniemożliwia bardziej złożone ataki cybernetyczne.

firewall • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Najsłynniejsze aplikacje do skutecznej ochrony

Na rynku jest dostępnych wiele programów, które pełnią rolę zapory sieciowej. Niektóre wbudowane są w antywirusa, ale spójrzmy, które mogą Cię szczególnie zainteresować:

Podsumowując, warto chronić swoje urządzenia nie tylko po to, by chronić swoje dane, ale i aby nieświadomie nie brać udziału w atakach hakerskich na inne osoby.