Czym jest Amazon Web Services? Zobacz, co możesz zyskać, przenosząc usługi do chmury oraz czym jest AWS

AWS, Amazon Web Services, itweek.pl
AWS, Amazon Web Services, itweek.pl

Wraz z rozwojem technologii i zachowań klientów coraz więcej firm decyduje się na zmianę dostawcy usług hostingowych. Zachowania konsumentów po pandemii wskazują bowiem jednoznacznie na fakt, że szybkość działania serwisu, bezpieczeństwo danych i nieprzerwana dostępność strony (stabilna baza danych), są wyznacznikiem tego, czy użytkownik dokona zakupu właśnie u Ciebie, czy wybierze konkurencję. Przeczytaj w itweek.pl, co to jest infrastruktura AWS od Amazon i jak to oprogramowanie rozwinie Twój biznes nie tylko w świecie wirtualnym.

Co to jest AWS?

AWS to skrót od Amazon Web Services i oznacza sieć usług dla firm, które dostarczane są bezpośrednio w wirtualnej chmurze dynamicznej. Usługi tego typu powoli wypierają korzystanie z typowych serwerów i nic dziwnego, ponieważ gwarantują:

 • działanie oprogramowania na najwyższym poziomie;
 • bezawaryjność;
 • zabezpieczenie danych;
 • a także możliwość przechowywania danych na wirtualnym dysku;
 • dostępność usług z każdego miejsca na świecie, na każdym urządzeniu;
 • szybkość przesyłania danych;
 • elastyczne dopasowanie aplikacji do potrzeb organizacji;
 • proste i szybkie wdrożenie oprogramowania;
 • niezawodne przetwarzanie danych bez błędów;
 • możliwość kodowania bezpośrednio w chmurze;
 • chmura obliczeniowa umożliwia także szybkie skalowanie wszystkich danych, bo dostępne są w jednym miejscu;
 • dostępność pełnych baz danych w chmurze (wraz z RDS);
 • system chmurowy oferuje certyfikaty bezpieczeństwa;
 • EC2;
 • S3

Więcej: Co to jest AWS (Amazon Web Services)? Lista usług w chmurze

Dlaczego AWS?

Ponad 47% rynku usług wirtualnych polegających na pracy w chmurze obliczeniowej należy do Amazon. Zaraz za nim plasuję się Microsoft Azure ze swoją usługą oraz pomniejsze firmy, które również oferują własne chmury wirtualne: IBM Cloud, Rackspace, Oracle Cloud, Google, czy Alibaba.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie w rynku, AWS wydaje się być naturalnym wyborem konsumentów. Wraz z wielkością przedsiębiorstwa idzie także odpowiedni nakład środków na rozwój usługi w chmurze, która rozwija się w zaskakującym tempie oferując własny Marketplace na serwerze.

Najważniejsze usługi AWS, jakie może zaoferować platforma AWS Cloud

Jako że AWS zajmuje 1/3 światowego rynku usług wirtualnych, rozwija swoje usługi, wdrażając coraz to bardziej użyteczne rozwiązania. Na przykład z usług AWS korzysta Netflix. Zobacz 15 podstawowych usług, jakie oferuje AWS, a które rozwiną Twój biznes. To tylko kilka przykładów, bo AWS oferuje wiele więcej.

EC2

Elastic Compute Cloud to wirtualne maszyny umożliwiające skalowanie. Wirtualną maszynę można dostosować do własnych potrzeb, na przykład wybrać adekwatną wielkość rdzeni CPU, czy pamięci RAM. Dodatkowym atutem systemu jest prosta instalacja i uruchamianie.

S3

Simple Storage Service jest usługą, która zapewnia inteligentny magazyn w odrębnych boxach w wirtualnej chmurze, co jest wyznacznikiem absolutnego bezpieczeństwa i dostępu do danych.

EBS

Elastic Block Store można porównać do standardowych dysków komputerowych. Dzięki poukładanej strukturze plików, rozwiązanie to we współpracy z usługami S3 i EC2 zwiększa zabezpieczenie danych, a także zabezpiecza przed ich utratą.

RDS

Relational Database Service to innowacyjna usługa, która zastępuje typowe bazy danych. W jej zakres wchodzi kopia zapasowa, wszelkie aktualizacje.

VPC

Virtual Private Cloud to inaczej prywatna sieć wewnętrzna, która spina wszystkie aplikacje AWS. Możesz w ramach tej usługi otrzymać prywatną pulę adresów IP i wiele więcej. Na przykład możliwość korzystania z wyizolowanej sieci prywatnej w ramach komunikacji wewnętrznej maszyn.

CloudFront

Cloud Front jest kolejnym ciekawym rozwiązaniem i oferuje system dostarczania treści. Szczególnie istotne w branży IT.

Auto Scaling

Auto Scaling umożliwia skalowanie mocy obliczeniowej, umożliwia także zarządzanie „farmą serwerów”.

Lambda

Lambda to inteligentna aplikacja, dostosowująca kod danego skrypty do potrzeb Twojej firmy. Zaletą tego rozwiązania jest samodzielna praca.

Elasticache

Elasticache zastępuje pamięć podręczną przy użyciu technologi typu Redis, czy Memcached.

SNS

Simple Notifications Services jest usługą, która umożliwia wysyłanie powiadomień i informacji.

Dynamo DB

Dynamo DB to obok narzędzi i usług AWS oprogramowanie będące bazą danych.

Lightsail

Obok różnych usług firmy Amazon, Lightsail jest odpowiednikiem dla serwerów VPS, który umożliwia hostowanie stron www, a także aplikacji.

Elastic Beanstalk

Aplikacja poszerza zasoby IT w AWS, a to dlatego, że jest środowiskiem do programowania dla Developerów wielu języków kodowania.

Amplify

Aplikacj współpracuje ściśle z Elastic Beanstalk i umożliwia programistom rozwój, a także wdrożenie tworzonych aplikacji różnego typu.

Route 53

Czy wiesz, co to jest serwer DNS? Aplikacja zapewnia tego typu działanie.

Ile kosztują usługi Amazon Web Services?

Koszty korzystania z AWS uzależnione są od wykupienia ilości aplikacji potrzebnych do pracy, transferu danych, a także ilości czasu. Konkretne kwoty korzystania z podstawowych aplikacji zaczynają się od kwoty 0,5 dolara ($ 0,5 / h) za godzinę i więcej. Szczegółowe informacje znajdziesz w cenniku na stronie AWS. Po wybraniu pakietu poznasz konkretną cenę.

AWS Marketplace

Jeśli z jakiegoś powodu wahasz się, czy wybrać ofertę AWS, to zajrzyj koniecznie do Marketplace AWS. Znajdziesz tam propozycję przenoszenia, integracji oraz wiele innych.

Warto wiedzieć, że na rynku polskim jest wiele firm oferujących wdrożenie nowych Klientów AWS. Świadczą one ponad 175 usług na rzecz dostawcy.

Potencjał obliczeniowy aplikacji u dostawcy Amazon

Korzystanie z Amazon ma swój niezaprzeczalny potencjał. Umożliwia przechowywanie danych, a także zarządzanie w bezpieczny sposób pamięcią masową. Szacuje się, że potencjał obliczeniowy chmury wynosi 60% więcej, niż na serwerach zwykłego typu. Ale to nie wszystko, bo w pakiecie masz także wysokie standardy bezpieczeństwa aplikacji i danych.

Bezpieczeństwo danych w AWS

Czy należy się martwić o bezpieczeństwo danych w chmurze? Raczej nie, a to ze względu na odpowiednie ich szyfrowanie.

Czym różni się AWS od standardowego hostingu?

Jak już z pewnością mogłeś zauważyć, usługi AWS bardzo różnią się od standardowego hostingu. Oferują nie tylko możliwość przechowywania danych, ale także nowoczesne aplikacje wyposażone w sztuczną inteligencję. Wszystko to sprawia, że wydajność procesów w firmie zwiększa się i przekłada bezpośrednio na większe zarobki.