Ericsson potwierdził, że zainwestuje miliony funtów w badania nad siecią 6G w Wielkiej Brytanii. Prace nad projektem będą odbywać się w kooperacji uniwersytetami, a ich zakres będzie obejmować m.in. kwestie bezpieczeństwa sprzętu, sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych.
6G – dostępne w 2030 roku?
Przedstawiciele firmy Ericsson twierdzą, że 10-letnia inicjatywa pomoże w rozwoju sieci 6G nowej generacji, a dostępność tej technologii na rynku będzie miała miejsce około 2030 roku.
Katherine Ainley – CEO Ericsson na Wielką Brytanię i Irlandię, w wywiadzie dla Reuters powiedziała, że brytyjskie uniwersytety prowadzą już wiodące na świecie badania nad niektórymi technologiami, które staną się podstawą sieci nowej generacji. W planach jest stworzenie zespołu 20 doświadczonych badaczy z Wielkiej Brytanii. W pierwszym etapie projektu, naukowcy skupią się na sieci 6G i bezpieczeństwie sprzętu. Grupa nowych badaczy ma uzupełnić 17 innych ośrodków, które funkcjonują pod firmą Ericsson w 12 krajach.
Brytyjski rząd podkreśla jednocześnie, że w związku z brexitem inwestycja Ericssona była “ogromnym wotum zaufania” dla krajowego sektora telekomunikacyjnego. Przedstawiciele administracji zapowiadają również, że wkrótce opublikowana zostanie strategia dotycząca technologii 6G
Prędkość sieci 6G
Sieć 6G może być ogromnym przeskokiem zwłaszcza dla technologii, które dzięki ogromnej różnicy transferów, mogą się mocno rozwinąć. Sieć 6G ma umożliwić przesył danych wyrażany w terabitach na sekundę (Tb/s) przy jednoczesnym opóźnieniu transmisji 0,1 ms. Zakres częstotliwości może być od 100 GHz do 3 THz. Sieć 6G będzie zatem oferować 1 Tb/s (1000 Gb/s). Dla porównania, sieć 5G daje maksymalny transfer ok. 20Gb/s – w praktyce jest to niemal nieosiągalne do uzyskania.
Sieć 6G – rozwój technologii
W większości przypadków sieć 6G może nie być szczególnie odczuwalna dla zwykłych użytkowników urządzeń mobilnych. Prace badawcze, mają doprowadzić do tego, że 6G przyczyni się bezpośrednio do rozwoju uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji. Niektóre osoby związane z grupami badawczymi 6G twierdzą, że dzięki tej technologii może zostać zatarta granica pomiędzy światem cyfrowym i fizycznym.
Zostaw komentarz