Europosłowie z wizytą w Dolinie Krzemowej

Europosłowie w Dolnie Krzemowej, Google, itweek.pl
Europosłowie w Dolnie Krzemowej, Google, itweek.pl

Parlament Europejski wysyła do San Francisco delegację europosłów. Mają oni spotkać się z przedstawicielami największych firm technologicznych w Dolinie Krzemowej. Planowane są spotkania z przedstawicielami Google, Meta (Facebook, WhatsApp, Instagram), Apple, eBay, PayPal, władzami lokalnymi i środowiskiem naukowym.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami rynku cyfrowego w Stanach Zjednoczonych. Szczególną uwagę mają zwrócić na handel elektroniczny, sztuczną inteligencję, ochronę konsumentów i tzw. “gig economy” – tj. usługi angażujące szerokie grona wykonawców do świadczenia konkretnych zadań, jak w przypadku Uber, Airbnb itp.

Celem wizyty ma być również okazja bliższego poznania amerykańskich prac legislacyjnych w związku z handlem elektronicznym. To również pole do dyskusji na temat unijnych poglądów na temat polityki cyfrowej, a w szczególności do niedawno uzgodnionych przepisów dotyczących platform internetowych – Akt o Rynkach Cyfrowych (Digital Markets Act – DMA) i Aktu o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act – DSA).

Wizyta ma zostać wykorzystana do poszerzenia perspektywy w bieżących pracach komisji nad jednolitym rynkiem cyfrowym i ochroną konsumentów.

Jaki finalny efekt tej wizyty będziemy mogli zaobserwować – dowiemy się tego już w najbliższym czasie. W dobie tak szerokiej transformacji cyfrowej jaką obecnie przechodzi Świat, Unia Europejska nie może odstępować na krok światowym trendom technologicznym i cyfrowym.