Hakerzy zaatakowali Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Możliwy wyciek danych!

Atak ransomware na szpital w Polsce. Hakerzy sparaliżowali szpital w Łodzi, itweek.pl
Atak ransomware na szpital w Polsce. Hakerzy sparaliżowali szpital w Łodzi, itweek.pl

Na początku listopada Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki poinformował, że padł ofiarą cyberataku. Hakerzy przeprowadzili atak w taki sposób, że placówka musiała przejść na tradycyjny tryb pracy i wdrożyć papierową obsługę pacjentów – systemy informatyczne przestały działać.

Pierwszy o incydencie informował serwis Sekurak.pl, jednocześnie wskazując na możliwy atak pod postacią ransomware.

Cyberbezpieczeństwo: Czym jest ransomware? Jak działają hakerzy?

Ransomware to szczególnie bezczelne oprogramowanie wykorzystywane podczas ataków hakerskich. Programy ransomware uzyskują dostęp do plików na dyskach lokalnych lub sieciowych, szyfrują je, a następnie żądany jest “okup” za ich odblokowanie. Co ciekawe, dostęp do zablokowanych plików nie jest trudny do odzyskania. Wraz z pomocą mniej lub bardziej doświadczonych osób, które na co dzień pracują w ramach administracji IT, można dość szybko pozbyć się nieproszonego gościa. Problem pojawia się jednak, gdy atakujący zdobywa dostęp do poufnych informacji.

Możliwy wyciek wrażliwych danych osobowych!

Nie milknie echo po ataku na ICZMP w Łodzi. Na stronie internetowej szpitala zamieszczono zawiadomienie o możliwym wycieku danych osobowych. Pełną treść zawiadomienia zamieszczamy poniżej.

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych ICZMP w Łodzi