Metodyki zwinne wykorzystywane są bardzo szeroko w branży IT ze względu na liczne korzyści w postaci większej wydajności i efektywności zespołu. Mimo to nadal nie przez wszystkich są one do końca rozumiane. Dużo niejasności budzi między innymi to, czym tak właściwie powinien zajmować się scrum master? Co wchodzi w skład jego obowiązków i jaka dokładnie jest jego rola?
Trzy podstawowe obszary wsparcia
Zastosowanie metody scrum w pracy zespołu oparte jest na manifeście Agile oraz przewodniku po scrumie. Mimo iż wszystkie istotne zasady są tam rozpisane, to trudno wyobrazić sobie poprawne funkcjonowanie zespołu projektowego bez kogoś, kto będzie cały proces realizacji zadań nadzorował. Po to właśnie jest scrum master. Osoba na tym stanowisku nie pełni funkcji project managera, jak się może niektórym błędnie wydawać. Jej zadaniem jest przede wszystkim wsparcie product ownera, zespołu oraz całej firmy w poprawnym wdrażaniu scrum.
Product owner korzysta ze wsparcia scrum mastera podczas planowania pojedynczych zadań i wskazuje mu kierunek w poprawnym zarządzaniu złożonym produktem. Zespół developerski potrzebuje scrum mastera do pomocy przy rozwiązywaniu bieżących problemów w realizacji zadań – to jego rolą jest wspieranie zespołu w szukaniu nowych możliwości wykonania poszczególnych etapów procesu lub usuwanie przeszkód, które staną im na drodze. Z kolei jeśli chodzi o ostatni obszar, czyli wsparcie całej firmy, scrum master pełni tak zwaną funkcję Agenta Zmiany – jego zadaniem jest prowadzenie szkoleń i nauki wykorzystywania podejścia scrum we wszystkich procesach.
Najważniejsze zadania i obowiązki
Fakt, że jednym z ważniejszych zadań scrum mastera jest wspieranie zespołu w realizacji zaplanowanego procesu, nie oznacza, że ma on wykonywać zadania za poszczególnych członków teamu. Jego rola polega na tym, aby zapewnić każdemu pracownikowi biorącemu udział w projekcie możliwość wykonywania swoich obowiązków. Musi pilnować, aby mieli osoby, które z nim współpracują odpowiednią przestrzeń, czas i materiały do realizacji kolejnych etapów procesu.
Wśród istotnych obowiązków scrum mastera warto wymienić:
- prowadzenie krótkich spotkań każdego dnia w celu uporządkowania poczynionych postępów i ustalenia najistotniejszych zadań do wykonania,
- rozwiązywanie bieżących problemów zespołu, które utrudniają płynną realizację zaplanowanego procesu,
- nadzorowanie przestrzegania zasad scrum podczas realizacji poszczególnych etapów projektu,
- wsparcie product ownera w kontroli backlogu, czyli listy zadań, które ma wykonać zespół,
- prowadzenie szkoleń dla członków zespołu oraz firmy z zakresu metodyki scrum oraz technik Agile.
Scrum master w zespole musi stale trzymać rękę na pulsie. Jego zadania wymagają bieżącego nadzoru nad postępami zespołu i dbanie o to, aby występujące po drodze problemy były jak najszybciej rozstrzygane. Jego praca w IT jest niezwykle istotna, bo ma na celu zwiększenie wydajności działań w teamie projektowym. Dzięki temu efekty są lepsze i bardziej dopracowane, a ostateczny produkt, którym zajmuje się zespół, często może być gotowy szybciej dzięki rozwiązywaniu problemów na bieżąco.
Zostaw komentarz