itweek_w

Meta ma zapłacić 265 mln euro. To grzywna za naruszenie prawa ochrony danych

Kolejna kara dla Meta za naruszenie europejskiego prawa ochrony danych. Na spółkę, która zarządza m.in platformą Facebook została dziś ogłoszona przez irlandzką Komisję Ochrony Danych Osobowych (DPC) grzywna w wysokości 265 milionów euro.
Kolejna grzywna dla Meta, itweek.pl
Kolejna grzywna dla Meta, itweek.pl

Kolejna kara dla Meta za naruszenie europejskiego prawa ochrony danych. Na spółkę, która zarządza m.in platformą Facebook została dziś ogłoszona przez irlandzką Komisję Ochrony Danych Osobowych (DPC) grzywna w wysokości 265 milionów euro. DPC potwierdziła, że decyzja, która została przyjęta w piątek, zawiera ustalenia dotyczące naruszenia art. 25 ust. 1 i 25 ust 2 GDPR (General Data Protection Regulation) – które skupione są na ochronie danych w fazie projektowania i domyślnej.

Komisja Ochrony Danych Osobowych potwierdziła również, że został nałożony również szereg środków naprawczych – Decyzja nałożyła naganę i nakaz zobowiązujący MPIL (Meta Platforms Ireland Limited) do doprowadzenia przetwarzania danych poprzez podjęcie szeregu określonych działań naprawczych w określonych ramach czasowych.

Kara jest związana z dochodzeniem, które zostało wszczęte przez DPC 14 kwietnia 2021 roku po doniesieniach medialnych o ujawnieniu w Internecie danych osobowych ponad 500 milionów użytkowników Facebooka (adresów e-mail i numerów telefonów komórkowych).

Jak donosi portal Techcrunch, rzecznik Meta nie potwierdził, czy będzie odwoływał się od tej decyzji, ale jednocześnie zapewnił, że “jest dokładnie analizowana”.

Co ciekawe, ponad rok temu WhatsApp (należący do Meta) został ukarany grzywną 225 mln euro za “naruszenie przejrzystości”. W marcu firma została również ukarana na kwotę 18,6 mln dolarów za szereg naruszeń danych na Facebooku w przeszłości.

Nałożenie grzywny zbiegło się w (delikatnie mówiąc) niefortunnym czasie dla Meta. Zaledwie kilkadziesiąt godzin temu przez Internet przepłynęła fala informacji na temat rzekomego wycieku blisko 500 milionów numerów telefonów komórkowych, które należą użytkowników aplikacji WhatsApp.


Oceń ten artykuł:
Meta ma zapłacić 265 mln euro. To grzywna za naruszenie prawa ochrony danych Kolejna kara dla Meta za naruszenie europejskiego prawa ochrony danych. Na spółkę, która zarządza m.in platformą Facebook została dziś ogłoszona przez irlandzką Komisję Ochrony Danych Osobowych (DPC) grzywna w wysokości 265 milionów euro.
5 1 5 3

Your page rank:

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama:
Reklama:

Polecamy