Największe firmy IT w Polsce w 2022

fiirmy IT, firmy IT w polsce, itweek, itweek.pl
Firmy IT w Polsce, itweek.pl

Firmy IT w Polsce? Szukasz pracy w branży IT? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wysłać CV i w której firmie masz możliwość nie tylko rozwoju, ale i awansu? Zobacz ranking największych graczy IT i firm tworzących oprogramowanie. Dowiedz się, gdzie warto szukać zatrudnienia, jak wygląda sektor IT i na jakich zasadach możesz podjąć zatrudnienie.

Jak wygląda sektor IT w Polsce?

surfshark antivirus • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Pandemia zachwiała nieco rynkiem pracy specjalistów IT. Nawet najlepsze firmy informatyczne, zwiększyły poziom zatrudnienia raptem o około 6% w skali roku. Podobnie, jak w innych sektorach, tak i wśród firm z branży informatycznej pojawiły się kłopoty z pracą zdalną, hybrydowym systemem pracy, wydajnością pracowników, a osoby decyzyjne czekały na rozwój sytuacji pandemicznej, próbując utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

W 2021 duże firmy zatrudniały głównie na kontrakt, a po zmianach prawnych dotyczących podatków, wiązały się z programistami umową o współpracę. W związku z tym znaczna część specjalistów usług IT przeszła na „swoje” stawiając na własną działalność gospodarczą. Kolejne zmiany wśród przedsiębiorstw informatycznych przyszły szybko, bowiem już w 2022 roku nowe technologie nabrały rozpędu. Rozwiązania IT, a także sama obsługa IT stały się kluczowym produktem, na który jest ogromne zapotrzebowanie, na postępującym w błyskawicznym tempie rynku z dziejowym technologicznym rozwojem produktów i usług digital, e-commerce, a także w marketingu.

Dlaczego firmy wybierają outsourcing?

O ile w czasie przed pandemią większość firm oferowała stabilną formę zatrudnienia, w tym umowę o pracę, po czasie restrykcji jasne stało się, że niezależność i możliwość wyboru stanowiska, które wiąże się z wyższym wynagrodzeniem i lepszymi warunkami pracy jest bardziej atrakcyjna dla specjalistów. Z drugiej strony w branży IT zabrakło fachowców, zrobiło się zatem korzystnie dla pracowników.

Zmiana zachowań i sposobu pracy dotyczy dwóch stron transakcji: pracodawcy i pracownika. Nowe zasady, do których zostaliśmy pchnięci niecodzienną sytuacją kryzysową, wyklarowały konieczność wdrożenia innych rozwiązań: sprawniejszych, bardziej wydajnych. Tym sposobem firmy chcąc oszczędzić na kosztach utrzymania pracownika, przerzuciły ten ciężar na specjalistę. Programiści z kolei stali się bardziej niezależni, co za tym idzie, zyskaliśmy zupełnie nowe oblicze jakości pracy w Polsce. Pracę zdalną z najmowanym Developerem, który działa na zlecenie i rozlicza się za projekt.

Kto potrzebuje specjalistów i jakich?
Największe firmy IT w Polsce

surfshark antivirus • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Gdzie jest największy popyt na pracowników branży IT? Największe zapotrzebowanie, jakie obecnie występuje na rynku, to potrzeba specjalistów w zakresie Big Data. Obok Developerów piszących w różnych językach programowania, to analitycy danych, są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku IT.

Specjalizujesz się w bazach danych, Big Data? Nie wiesz, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach bez konieczności wyjazdu z kraju? Zobacz nasz ranking firm z sektora IT.

Dystrybutor AB — sprzęt IT, RTV, AGD, dystrybucja zabawek

Jeden z głównych graczy na rynku e-commerce w Polsce. Grupa AB oferuje szeroką gamę produktów, a także usługi finansowe. Spółka AB weszła w 2006 roku na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma oferuje sprzedaż przez specjalistyczną platformę online, którą można zintegrować z własnym systemem.

ALSO Polska (ABC Data) – dystrybutor sprzętu i elektroniki użytkowej dla firm

Also Polska, dawniej ABC Data, jest kolejnym dystrybutorem na rynku w Polsce, który oferuje innowacyjne usługi w sektorze e-commerce, a także IT. Also Group łączy dostawców i sprzedawców, oferując jednocześnie system online do obsługi europejskiej sprzedaży. To nie wszystko, bowiem forma oferuje także rozwiązania chmurowe dla swoich klientów.

Sektor IT i oferta usług informatycznych — Comarch

Przedsiębiorstwo jest globalnym dostawcą usług dla firm w sektorze IT. Marka oferuje nie tylko usługi informatyczne na wysokim poziomie, ale także dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania IT. Warto nadmienić, że Comarch jest gigantem informatycznym w Polsce, który oferuje produkty IT dla firm wielu różnych branż, a w tym dla medycznej, księgowej, technologicznej.

Microsoft — nie tylko software

Jedna z czołowych firm w Polsce, która oferuje środowisko pracy w chmurze, systemy operacyjne, gry i wiele innych rozwiązań. Jedna z szybciej rozwijających się firm obok AWS i Google.

CD Projekt Red — lider firm z branży gier

Bez względu na to, czy jesteś testerem, czy opanowałeś mistrzowską sztukę kodowania w kilku językach, CD Project Red może szukać właśnie Ciebie. Firma cały czas poszukuje utalentowanym Developerów.

Asseco Poland — obsługa informatyczna dla firm

Asseco jest marką, która oferuje szeroki pakiet usług informatycznych, a także wdrożeniowych. Od pracy serwerów w chmurze, po tworzenie zabezpieczeń dla danych w sektorze medycznym. Obecnie trwa rekrutacja na stanowisko Developera C++ i Java.