Blisko 25% Polaków chce zmienić branżę na IT. Praca w IT opłacalna?

25% Polaków myśli o zmianie branży na IT, praca w IT, itweek.pl
25% Polaków myśli o zmianie branży na IT, praca w IT, itweek.pl

Międzynarodowy twórca gier i oprogramowania – Evolution, opracował raport “Praca w IT”, z którego wynika między innymi, że już blisko 25% Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT. Branża IT poddana jest silnemu rozwojowi. Potencjał tego segmentu rynku jest ogromny, a coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem. Firma Evolution, postanowiła zbadać preferencje Polaków w tym kontekście. Z raportu, który przygotowała wynika między innymi, ilu Polaków myśli o IT jako dziedzinie rozwoju swojej kariery.

Branża IT: 25% Polaków chce się przebranżowić do IT. Praca w IT, to wysokie zarobki

Blisko 25% Polaków myśli o zmianie branży na IT. Dodatkowo tuż za wysokimi zarobkami, które z pewnością są często spotykane w branży IT, Polacy jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy w tej branży, wymieniają: możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

To pokazuje z jak dużym potencjałem mamy do czynienia na polskim rynku, gdzie już w tym roku otworzymy swoje centrum inżynieryjne i docelowo zatrudnimy w nim 200 pracowników. Dodam, że w ciągu kilku miesięcy ⅓ stanowisk z tej puli została już obsadzona. Polscy pracownicy dali się poznać firmie Evolution, jako wysoko wykwalifikowani specjaliści znający Scalę, JavaScript, TypeScript i QA, które stanowią stack technologiczny naszej firmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy, dlatego cały czas szukamy nowych talentów w Polsce. Poza tym, że zatrudniamy głównie doświadczonych inżynierów, dajemy szansę również tym, którzy dopiero rozpoczynają karierę w IT. Dlatego też organizujemy darmowe bootcampy przygotowawcze dla wszystkich programistów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w Scali, ale także TypeScript i zacząć swoją karierę w branży. Najlepsi uczestnicy mogą liczyć na zatrudnienie u nas

Konrad Brominski, Senior HR Manager z Evolution

Jak wynika z badania Polacy silnie podkreślają chęć rozwoju w branży IT. Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

Jakie dziedziny IT interesują Polaków? 

Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na to pytanie znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie. Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) wskazało obszar testowania oprogramowania, samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

Bez względu na to, jaką konkretnie dziedzinę w obszarze IT wybiera dana osoba, ważne jest, by na swojej drodze zawodowej spotkała odpowiednich ludzi. My w Evolution stawiamy na dzielenie się wiedzą i pracę zespołową, co pozwala naszym pracownikom rozwijać się na najwyższym poziomie, często w bardzo unikatowych obszarach. Każda firma, która tak jak nasza, wykorzystuje na co dzień innowacyjne technologie i rozwiązania, powinna postawić na takie podejście. Dzięki temu nasi pracownicy mogą liczyć na własnych mentorów, których znajdą w szeregach naszej firmy, a którzy chętnie podzielą się z nimi swoją bogatą wiedzą. Widzimy, że specjaliści z Polski doceniają takie podejście, bo nasze doświadczenie pokazuje nam, że inżynierowie znad Wisły, mimo że mają bardzo dobre wykształcenie, cały czas chcą podnosić swoje kompetencje

Jacek Mrzygłód, EB & Comms Lead, Poland z Evolution

Evolution – dostawca rozwiązań dla operatorów gier online

Evolution – szwedzki międzynarodowy dostawca wysokiej jakości gotowych rozwiązań dla operatorów gier online, obecny na rynku od 15 lat, z 10. centrami inżynieryjnymi i zatrudniający na całym świecie przeszło 12 tysięcy pracowników, w tym ponad 1000 programistów. Firma tworzy koncepcje produktów, rozwija oprogramowanie, oferuje, wprowadza na rynek i integruje produkty z interfejsem operatora oraz dostarcza zarówno rozwiązania techniczne, jak i personel potrzebny do ich obsługi.