Polska firma znalazła sposób na plagę kradzieży w hotelach

MasterID, fot. materiały MasterID, itweek.pl
MasterID, fot. materiały MasterID, itweek.pl

Kradzieże hotelowego wyposażenia, szczególnie ręczników, szlafroków i innych przedmiotów są prawdziwą plagą, wobec której hotelarze wydają się być bezradni. Problem ten postanowiła rozwiązać polska firma MasterID, która opracowała prawdopodobnie pierwszy skuteczny system antykradzieżowy dla hoteli.

Walka z kradzieżami za pomocą RFID

Stworzone rozwiązanie bazuje na technologii fal radiowych (RFID) i ze względu na swoją skuteczność może stać się prawdziwym przełomem w walce z nieuczciwymi gośćmi.

Krzysztof Skoroniak, partner w MasterID, wyjaśnia motywy jego powstania – Byliśmy zaskoczeni skalą problemu, a jeszcze bardziej tym, że nikt nie podejmuje się próby jego rozwiązania. Znając możliwości technologii RFID i rozpoznając specyfikę działania hoteli opracowaliśmy autorski system, który może skutecznie ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować wynoszenie wyposażenia z hotelu przez nieuczciwych gości.

Działanie i skuteczność w warunkach hotelowych

Hotelowy system antykradzieżowy MasterID jest prawdopodobnie pierwszym tego typu rozwiązaniem na rynku. Istotą jego działania jest odpowiednie zabezpieczenie tekstyliów i innego wyposażenia za pomocą specjalnie przystosowanych do tego znaczników.

Dyskretnie oznakowane ręczniki, szlafroki oraz inne sprzęty, podczas próby wyniesienia przez gościa, są natychmiast wykrywane przez czytniki. System automatycznie alarmuje obsługę hotelu, jawnie lub dyskretnie, dzięki czemu personel może niezwłocznie zareagować. – wyjaśnia Grzegorz Paul, partner zarządzający w MasterID.

Twórcy rozwiewają obawy o ewentualną trwałość stosowanych zabezpieczeń. Tak zwane tagi, za pomocą których znakowane są tekstylia to niewielkie wszywki odporne na wodę i wysokie temperatury, na przykład podczas prasowania.

Technologiczną innowacją i równocześnie przewagą systemu polskiej firmy jest jednak fakt, że jego działanie nie opiera się na oprogramowaniu, ale na sprzętowym sterowniku. Dzięki temu system funkcjonuje bez względu na dostęp do internetu czy obecność komputera. Do jego działania nie jest potrzebny żaden z tych elementów, co ułatwia jego wykorzystanie i zwiększa skuteczność wykrywania kradzieży.

Praktycznie całkowita eliminacja kradzieży

Producent deklaruje, że system wykrywa aż 99,5% podejmowanych prób wyniesienia hotelowego wyposażenia. Biorąc zatem pod uwagę skalę kradzieży z jaką zmagają się hotele, jego wdrożenie niesie ze sobą gigantyczne oszczędności, które w skali miesiąca i roku mogą znacznie zwiększyć zysk z prowadzonej działalności.

Koniec z wliczaniem kradzieży w koszty prowadzonej działalności

Antykradzieżowy system dla hoteli polskiej firmy może już niedługo całkowicie zmienić sposób funkcjonowania hoteli. Przełomowe rozwiązanie uderza w nieuczciwe zachowania gości i chroni hotele przed nieuzasadnionymi kosztami.

Starty wynikające z kradzieży, które większość hotelarzy traktowała do tej pory jako przykrą normę, mogą zostać zupełnie wyeliminowane i stać się jedynie mało przyjemnym wspomnieniem. Co ważne, zwrot z inwestycji ma być osiągany już w ciągu kilku miesięcy od wdrożenia.

Innowacyjne rozwiązanie niesie nadzieje tysiącom hoteli, które pozostawały do tej pory bezradne wobec plagi kradzieży. Nowoczesna technologia wręcza im skuteczne narzędzie do walki z tym uciążliwym zjawiskiem i daje możliwość jego całkowitej eliminacji.