Rozwój w branży IT – kiedy i jak szukają pracy specjaliści?

theprotocol.it
theprotocol.it

Branża IT nieprzerwanie ewoluuje, a innowacyjność jest najlepszym słowem, które ją określa. Jeśli chcesz w niej coś osiągnąć, Ty również musisz się nastawić na postęp oraz zmiany. Poznaj symptomy, które mogą świadczyć o tym, że czas zmienić zatrudnienie. Dowiedz się, gdzie znaleźć przejrzyste oferty pracy IT dla specjalistów, które nie zmarnują Twojego czasu. Zmień pracę w tym roku i bądź z siebie dumny!

Jesteś specjalistą od programowania, Helpdesku, Big Data? Developerem, adminem lub PM-em, Scrum Masterem? Interesuje Cię, jak przeglądać IT oferty pracy, by nie tracić cennego czasu na rozmowy kwalifikacyjne, które już na starcie skazane są na niepowodzenie z powodu braku przejrzystości? Gdzie szukać nowego pracodawcy, ciekawych projektów, wyzwań i świetnych zarobków?

Odpowiedzią jest serwis z ofertami pracy theprotocol.it, który powstał z myślą o osobach, dla których ważne są konkrety i właśnie tam mogą je znaleźć. Jest to miejsce w sieci, które jednoczy pracowników branży tech, midów, seniorów i pracodawców poszukujących kandydatów do swoich firm.

Co ważne, to platforma zupełnie inna niż klasyczne strony z ofertami pracy. Jest bowiem skierowana do PRO-sów, którzy wiedzą czego chcą i znają swoje wartości. Chcą czuć się docenieni i mieć realny wpływ na projekty, w których biorą udział.

Znajdź pracę, która pozwoli Ci na koniec kolejnego roku mieć poczucie, że był naprawdę owocny zawodowo. Sprawdź, jakie kompetencje do realizacji danego projektu musi mieć specjalista IT, jakie są wymagania pracodawcy i zweryfikuj je ze swoim doświadczeniem, jeszcze przed wysłaniem aplikacji.

article thumb • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Branża IT – praca szuka człowieka

Sektor IT mocno wyróżnia się na tle wszystkich innych. Jego fenomen wynika przede wszystkim z bardzo szerokich możliwości, których zakres nieustannie się powiększa. Choć wiele zawodów jest zastępowanych przez nowoczesne technologie, to IT jest właśnie tą gałęzią gospodarki, bez której już dziś trudno sobie wyobrazić życie. Jej przyszłość rysuje się niezwykle kolorowo.

To między innymi dlatego pracownicy IT mają w swoim CV stosunkowo długą listę pracodawców. Z reguły bowiem są to ludzie pragnący rozwoju, awansu, zdobywania nowych umiejętności, stawiania czoła kolejnym wyzwaniom i pięcia się po szczeblach swojej kariery. Nadarzające się okazje, innowacje oraz nieustanna ewolucja branży zachęcają do tego, by szukać idealnego stanowiska.

W efekcie nawet najlepsi pracodawcy muszą się mierzyć z koniecznością zdobywania nowych pracowników. Najtrudniej o dobrych PRO-sów. Dla nich ofert nie brakuje, a ci z sukcesami mogą przebierać w propozycjach. Są też bardziej wymagający, wiedzą już, czego chcą i mają sprecyzowane warunki, na których chcą podjąć pracę – chcą znać zarobki, system pracy, narzędzia itp.

Co najczęściej determinuje specjalistów IT do zmiany pracodawcy?

Masz dość swojej pracy? To naturalne, jeśli jednym z powodów niezadowolenia jest:

  • tryb pracy,
  • wysokość zarobków,
  • stagnacja,
  • brak docenienia.

To 4 najpopularniejsze czynniki, które sprawiają, że Twoi koledzy po fachu rozglądają się za czymś innym.

Na podstawie tej krótkiej listy można stwierdzić, że specjaliści sektora IT pragną wygody, dobrej pensji, rozwoju i uznania. Kto by ich nie chciał?! Nie każda branża jednak daje takie możliwości, w IT zaś osoby, które zdobyły już bogate doświadczenie, osiągnęły poziom mida, specjalisty lub eksperta, mogą sobie śmiało pozwolić na takie wymagania.

Praca zdalna IT, hybrydowa lub stacjonarna

Praca w IT jest na tyle specyficzna, że w wielu przypadkach można ją wykonywać z domu lub dowolnego miejsca na świecie. To ogromny komfort, szczególnie dla osób z małych miejscowości, dla których codzienny dojazd do biura byłby męczący i kosztowny. To dobre rozwiązanie również dla młodych rodziców czy osób, które po prostu cenią sobie swobodę, lepiej się czują w dobrze znanym sobie środowisku, a przez to też efektywniej pracują.

Warto przy tym zauważyć, że tryb pracy, na którym najczęściej zależy specjalistom IT to zdalny. Od  2020 roku większość ofert w branży IT dotyczyła właśnie pracy z domu i widać, że system ten bardzo przypadł pracownikom do gustu. Powoli jednak firmy zaczynają rezygnować z takiej formy, proponując midom oraz seniorom głównie pracę hybrydową.

Zatem gdy przeglądasz ogłoszenia, odznaczaj miejscowość, w której możesz podjąć pracę, by bez problemu móc dojeżdżać do biura, gdy zajdzie taka potrzeba. Część pracodawców zastrzega sobie konieczność pracy stacjonarnej 1-2 dni w tygodniu. Inni otwarci są na rzadszą obecność w biurze, uzależniając ją od potrzeb konkretnego projektu oraz stylu funkcjonowania przedsiębiorstwa.

gz4869761juy6hg • itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Specjalista z branży IT – zarobki

Wiele osób interesuje to, ile zarabia specjalista IT. Chcą to wiedzieć ci, którzy zajmują się zupełnie czymś innym oraz ci związani z branżą – będący na początku swojej kariery, a także oczywiście specjaliści, którzy myślą o zmianach.

Wynagrodzenie z reguły zależy od tego, czym konkretnie zajmuje się dany specjalista IT. Zakres obowiązków może się znacząco różnić nawet między pozornie takimi samymi stanowiskami. Dlatego zawsze dobrze jest przeglądać oferty pracy IT z widełkami, by wysyłać aplikacje tylko w te miejsca, które są warte uwagi i których możliwości są spójne z konkretnymi oczekiwaniami.

Rozwój w branży IT

Klepanie ciągle tego samego, rozwiązywanie tych samych problemów, postępowanie według schematów – to nie tylko męczy i powoduje wypalenie zawodowe, ale również irytuje i daje rozczarowujące poczucie stania w miejscu. Dlatego, jeśli masz wrażenie, że wciąż robisz to samo, wpadłeś w wir powtarzających się czynności i chcesz się z niego wyrwać, zacznij przeglądać oferty pracy IT, szukaj projektów, działaj.

Atmosfera i uznanie

Niezależnie od tego, czy jesteś programistą, analitykiem, deweloperem, Scrum Masterem, Project Managerem, Product Managerem, Twoja rola ma ogromne znaczenie z punktu widzenia poprawnego funkcjonowania firmy. W końcu pracownicy działu IT ułatwiają zarządzanie jej finansami. Udostępniają pracownikom narzędzia, które podnoszą ich wydajność i pomagają zwiększyć zakres działalności przedsiębiorstwa, co przekłada się na realne zyski. To duża odpowiedzialność, a brak uznania, może podciąć skrzydła i wywołać niechęć do realizacji powierzonych zadań. Szukaj pracy, w której zostaniesz doceniony i da się to odczuć zarówno podczas wypłaty, jak i w czasie wykonywania codziennych obowiązków.

Jak działa theprotocol.it?

Wśród udogodnień, o które zadbali twórcy serwisu z ofertami pracy IT – theprotocol.it, znajdziesz liczne filtry, które umożliwią Ci wybór:

  • interesującej Cię lokalizacji,
  • trybu, w jakim chcesz pracować,
  • narzędzi pracy,
  • technologii,
  • poziomu zarobków,
  • rodzaju umowy.

Filtry to nie wszystko. W theprotocol.it możesz liczyć na szczegółowe opisy projektów, by brać udział tylko w tych rekrutacjach, które naprawdę Cię interesują. Dzięki opcji zadawania pytań rekruterom nie musisz się obawiać, że szukanie nowej pracy będzie się wiązało z mnóstwem zmarnowanego czasu, bezowocnymi spotkaniami.

Z pewnością zdarzyło Ci się iść na rozmowę kwalifikacyjną, na której okazywało się, że wakat jest znacząco poniżej Twoich kwalifikacji lub oczekiwań. Zwiodło Cię ogłoszenie, które zostało sformułowane w taki sposób, by, z niewiadomych przyczyn, przyciągnąć jak najwięcej osób – nawet tych z doświadczeniem i wymaganiami innymi niż potrzeby pracodawcy.

Theprotocol.it to narzędzie, które powstało z ogromnym poszanowaniem czasu i energii obu zainteresowanych stron. Dlatego właśnie możesz dopytać rekrutera o interesujące Cię szczegóły oferty pracy IT, jeszcze przed złożeniem aplikacji. Możesz też dowiedzieć się, jak wygląda praca specjalistów na różnych stanowiskach, jak jej szukać i jak się przygotować do awansu, korzystają z wiedzy zgromadzonej na eksperckim blogu.

• itweek.pl - nowy serwis informacyjny dla IT

Praca w IT na miarę Twoich potrzeb

Szukasz zatrudnienia jako specjalista IT, zarobki są dla Ciebie kluczowe i chcesz je znać przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego, podobnie jak inne detale dotyczące projektu? W obecnej pracy przeszkadza Ci brak wdrożenia w finalny produkt, tickety wpadające w momencie, kiedy wybija fajrant, konieczność regularnego rozwiązywania tych samych problemów, podczas gdy nikt nie planuje wdrożyć ulepszeń, usprawnień, które by je permanentnie zlikwidowały? Odczuwasz monotonię codziennych obowiązków? Czy możesz coś z tym zrobić? IT depends. On you!

Weź sprawy w swoje ręce. Przejrzyj aktualne oferty dla specjalistów IT. Aplikuj na te, które idealnie do Ciebie pasują, które pozwolą Ci się wykazać. Realizuj się, spełniaj marzenia, zarabiaj więcej i ciesz się tym, co robisz, bo to wszystko naprawdę można ze sobą połączyć.