Jak wybrać najlepszy program antywirusowy na swój komputer spośród tak wielu dostępnych ofert w internecie? Na co zwrócić uwagę, by antywirus pracował dobrze z systemem Windows i chronił nasze pliki skutecznie? Przeczytaj, co warto wiedzieć, by wybrać takie oprogramowanie mądrze i z korzyścią dla własnego środowiska pracy.
Jak wybrać darmowy program antywirusowy odpowiedni dla siebie?
Wybór odpowiedniego programu, który będzie chronił Twoje urządzenie przed zagrożeniami, może sprawić pewien kłopot, a to chociażby dlatego, że typowy użytkownik komputera niekoniecznie ma rozeznanie, co tego typu skrypt powinien w ogóle robić.
Program antywirusowy poza funkcją ochrony w czasie rzeczywistym, warto, aby miał wbudowany skaner na wirusy. Powinien wykrywać różnego typu oprogramowanie szpiegujące, skanować pobrane pliki bez względu na ich rodzaj. Problem polega na tym, że darmowa wersja wielu programów jest dość okrojona i możesz liczyć wyłącznie na niektóre opcje.
Zapewnij sobie pełne bezpieczeństwo z Surfshark One
Skąd pobrać darmowy antywirus?
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie TOP 5 najbardziej przydatnych darmowych antywirusów, na które warto zwrócić uwagę, by zabezpieczyć urządzenie. Niektóre z nich dostępne są także w wersji mobilnej, możesz więc zainstalować je na telefon, czy tablet bezpośrednio ze swojego sklepu online.
Program antywirusowy najlepiej pobierać z jego oryginalnej strony. W sieci znaleźć można wiele serwisów, które udostępniają już na wstępie zanieczyszczone oprogramowanie, typu manager pobierania. Jeśli będziesz się śpieszył i nie odznaczysz niektórych checkboxów, może się zdarzyć, że niechcący ściągniesz i zainstalujesz na komputerze niechciane programy. Dlatego pamiętaj, że program antywirusowy należy pobierać wyłącznie z oryginalnej strony.
1. Free antivirus od Avast
Avast Free Antivirus to jedna z najbardziej znanych aplikacji dostępnych na naszym rynku, która skutecznie chroni komputer przed trojanami, ransomware, a także innymi szkodliwymi skryptami. Jako ciekawostkę warto dodać, ze Avast jest bardzo dojrzałym antywirusem, bo posiada już 34 lata!
Avast cieszy się bardzo czułym skanerem, który możesz dostosować do swoich potrzeb, a także dużą bazą rozpoznawania wirusów. Ochrona komputera, to nie wszystko. Darmowa wersja Avast do użytku komercyjnego skanuje strony www, a także pocztę mailową. Ponadto program posiada moduł, który umożliwia skanowanie komputera z Windows 10 po uruchomieniu lub zakończeniu pracy z systemem.
2. Wysoka ochrona urządzenia z AVG Antivirus Free
AVG to kolejny całkiem przyzwoity darmowy program antywirusowy dla Windows. Jego ochrona jest skuteczna i chroni komputer przed różnymi zagrożeniami w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie AVG, to nie tylko ochrona urządzenia, skrypt jest wyjątkowo lekki, a dodatkowo może chronić ruch na stronach WWW podczas ich przeglądania, blokując złośliwe skrypty i fałszywe witryny.
3. Bezpieczny Windows z Kaspersky Free antywirus
Oprogramowanie od Kaspersky, to kolejny świetny antywirus, który w dodatku wykrywa na urządzeniu malware. Co prawda w darmowej wersji jest ograniczona liczba usunięć tego szkodnika, ale zawsze to więcej, niż nic.
Kaspersky monitoruje komputer w czasie rzeczywistym, posiada także skaner stron WWW, poczty, a także manager haseł. Manager haseł dostępny jest w planie płatnym, a także w wersji za free. Możesz przechowywać bezpiecznie hasła w chmurze Kaspersky.
4. Program antywirusowy Avira Free Antivirus dla systemu Windows
Jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych dostępnych w opcji za free, zaraz po Avast. Silnik antywirusowy Avira jest bardzo lekki i nie zakłóca pracy sprzętu. Czerwona Parasolka (logo Avira) oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym, a także skanuje pobrane pliki. Avira Free Antywirus jest jednym z 10 najlepszych programów darmowych i to w wersji polskiej.
5. Panda Antivirus Free Edition — kolejny darmowy program antywirusowy
Panda Free Antivirus oferuje szyfrowanie danych, manager haseł, a także ochronę podczas korzystania z witryn internetowych. Oczywiście, jak pozostałe programy, Panda chroni także sprzęt w czasie rzeczywistym. Złośliwe oprogramowanie nie ma szans.
Jaki jeszcze najlepszy darmowy antywirus polecamy z programów mniej znanych?
Obok bardziej popularnych programów, można jeszcze z powodzeniem skorzystać z kilku innych, które oferują dodatkową ochronę przed wirusami. Uzupełniają one standardowe wersje najbardziej znanych skryptów i warto raz na jakiś czas przeskanować komputer którymś z tych narzędzi, aby wykluczyć bardziej ukryte, czy złożone infekcje:
- prosty lekki program Ad-aware Free Antivirus;
- Windows Defender;
- Windows Bitdefender Antivirus;
- dobry darmowy program od Norton;
- skuteczny program od Eset Nod;
- program antywirusowy dla systemu Windows McAfee;
- oprogramowanie antywirusowe F-Secure;
- ochrona od Comodo Antivirus;
- czy skaner antywirusowy G-Data.
Inne skanery online, z których warto korzystać dodatkowo, by eliminować szkodliwe oprogramowanie w wersji free edition
Poza standardowymi programami, które należy zainstalować na urządzeniu, do dyspozycji masz jeszcze skanery online, które równie dobrze radzą sobie z wykrywaniem zagrożeń oraz infekcji na komputerach. Korzystając ze strony WWW takiego skanera, pobierasz drobny moduł i instalujesz go na urządzeniu. Następnie włączasz skanowanie i czekasz.
Warto wspomnieć, że dodatkowe narzędzia, to także programy przeciwko malware i takie, które sprawdzają rejestr komputerów, poszukując potencjalnych zmian wprowadzonych przez złośliwego szkodnika. Taką aplikacją jest Spy Doctor, CC Tools, AntiMalware. Programy tego typu pokazują także podstawowe luki w zabezpieczeniu systemu, tym bardziej warto skorzystać z ich pomocy. Jeśli jakieś podzespoły wymagają aktualizacji (a czego może nie pokazać Windows), program pokaże komunikat o tym słabym elemencie systemu.
Nawet najlepszy antywirus nie zapewni Ci ochrony, jeśli nie korzystasz z urządzeń z głową
Antywirus dla Windows 7, czy Windows 10 to nie problem. Sam Windows ma wbudowaną zaporę, więc w mniejszym, czy większym stopniu chroni swoje pliki przed infekcją. Inna sprawa to taka, że wszystkie darmowe antywirusy są znane hakerom, ponieważ są ogólnodostępne. Jeśli program posiada luki, to jest potencjał dostania się do Twojego urządzenia pomimo wszystko. Dlatego ważne jest, abyś znał środki zapobiegawcze, których należy przestrzegać na każdym etapie korzystania z urządzenia.
Takimi środkami zapobiegawczymi są:
- unikaj podejrzanych maili, nie otwieraj załączników w nich otrzymanych;
- nie klikaj w linki w takich wiadomościach;
- nie otwieraj zdjęć;
- nie klikaj w linki w smsach, jeśli nie znasz nadawcy;
- nie ściągaj plików na telefon, jeśli nie rozpoznajesz nadawcy;
- nie zlecaj przelewu, jeśli nie masz pewności, że komunikat, który otrzymałeś, dotyczy na pewno Ciebie;
- nie rejestruj się do dziwnych aplikacji, do których link otrzymałeś w social mediach;
- zakładaj dwuetapowe logowanie do konta mailowych, a także wszędzie tam, gdzie się da;
- nie udostępniaj swoich danych telefonicznie, nikt o takie dane nigdy nie prosi, chyba że zostaniesz o tym wcześniej poinformowany.
Zostaw komentarz